KFC ogłosiło podjęcie współpracy z rosyjską firmą 3D Bioprinting Solutions zajmującą się biodrukiem 3D, a jej celem jest opracowanie technologii tworzenia mięsa drobiowego wykorzystując do tego celu komórki kurczaka oraz materiału roślinnego. Przedsiębiorstwo całość opiera na rozwiązaniu w postaci druku addytywnego, w którym do tworzenia zaawansowanych trójwymiarowych rzeczy wykorzystuje się elementy zawierające żywe komórki. W efekcie przedsiębiorstwo chce stworzyć nuggetsy z kurczaka w warunkach laboratoryjnych. KFC dostarczy rosyjskiej firmie zajmującej się drukiem wszelkie niezbędne składniki w tym panierkę i przyprawy z kolei same prace potrwają do chwili, gdy nie uda się uzyskać charakterystycznego dla produktów sieci fast foodów smaku oraz idealnej konsystencji. Warto zauważyć, że proces biodruku opisanego przez KFC wykorzystuje materiał pochodzenia zwierzęcego, więc wszelkie opracowane kawałki kurczaka nie byłyby wegetariańskie.
KFC wykorzystując biodruk 3D chce opracować nuggetsy z kurczaka w warunkach laboratoryjnych.
KFC oferuje opcję wegetariańską w niektórych swoich restauracjach, w zeszłym roku jako pierwsza amerykańska sieć fast foodów przetestowała produkt z kurczaka na bazie roślin Beyond Meat i planuje wprowadzić go do większej liczby swoich lokalizacji jeszcze w tym roku. Sieć fast foodów twierdzi, iż biodrukowalne nuggetsy byłyby przyjaźniejsze dla środowiska od standardowego mięsa kurczaka powołując się przy tym na badania American Environmental Science and Technology Journal, które pokazuje korzyści płynące z tworzenia mięsa z komórek, w tym zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zużycie energii. Biodruk 3D to powolny, a także pracochłonny proces. Chociaż nastąpiły obiecujące postępy w jego zastosowaniu w medycynie. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley pracujący nad wykorzystaniem biodruku narządów ludzkich wykorzystywanych do przeszczepów zauważyli rok temu, że materiały biologiczne uległy degradacji przed zakończeniem całego procesu.
W efekcie musieli oni zamrozić materiał biologicznego w trakcie drukowania. Eksperci są przekonani, że jest jeszcze długa droga, zanim biodrukowanie 3D będzie w stanie stworzyć funkcjonujące narządy dla pacjentów po przeszczepach. Natomiast sam KFC sądzi, że jego produkty stworzone dzięki tej technologii będą dostępne do ostatecznych testów w moskiewskich restauracjach nadchodzącej jesieni. Nie podano detali odnośnie tych testów i nie wiemy, czy oraz ewentualnie kiedy tego rodzaju żywność stanie się dostępna we wszystkich sieciach restauracji KFC.
Pokaż / Dodaj komentarze do: KFC wykorzystuje biodruk 3D do stworzenia nuggetsów z kurczaka