Kiedyś rywale, dziś partnerzy. Matrox i NVIDIA podpisują umowę o współpracy

Kiedyś rywale, dziś partnerzy. Matrox i NVIDIA podpisują umowę o współpracy

Obecny od wielu lat na rynku producent układów graficznych Matrox w tym tygodniu ogłosił partnerstwo ze swoim dawnym rywalem Nvidią.  Celem porozumienia ma być stworzenie nowej serii dedykowanych kart graficznych, które będą współpracować z wieloma wyświetlaczami na ścianach wideo o wysokiej gęstości ekranów. Mówi się, że karty te zostaną zbudowane w oparciu o procesor graficzny Quadro Nvidii, a ich głównym przeznaczeniem będzie praca w środowisku komercyjnych i krytycznych aplikacji 24/7. Matrox to nazwa, którą prawdopodobnie znają starsze osoby zajmujące się sprzętem. Pierwszą kartę graficzną firma wypuściła pod koniec lat 70., a w połowie lat 90. próbowała swoich sił w skoncentrowane na konsumentach akceleratorach 3D. Niestety oferta Matroxa nie dała rady w zestawieniu z obecną na rynku konkurencją pod postacią ATI i Nvidii.

W latach 90. Matrox i Nvidia byli rywalami i niestety kanadyjski producent nie sprostał konkurencji. Teraz obie firmy łączą siły w celu wyprodukowania nowej serii kart graficznych.

W końcu Matrox zmienił swoje podejście biznesowe i zrezygnował ze zwykłych konsumentów, skupiając się na klientach przemysłowych, rządowych i korporacyjnych, których potrzeby są dość niszowe.  David Chiappini, wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie Matrox, powiedział, że jest podekscytowany współpracą z Nvidią, liderem w dziedzinie obliczeń na GPU, w celu wprowadzenia na rynek nowego standardu ścian wideo o wysokim zagęszczeniu. "Ta współpraca jest kolejnym przykładem naszego zaangażowania w poszerzanie portfolio ścian wideo, podczas gdy klienci nadal korzystają z naszej wiedzy graficznej, światowej klasy inżynierii, dedykowanego wsparcia technicznego i długich cykli życia produktu" - dodał.

Nowa linia będzie składać się z zajmujących jeden slot kart graficznych, które mogą wysyłać sygnał do czterech zsynchronizowanych wyświetlaczy 4K jednocześnie, chociaż instalatorzy będą mogli łączyć wiele kart w celu obsługi do 16 wyświetlaczy w jednym systemie. Karty będą obsługiwać odtwarzanie treści chronionych HDCP i są kompatybilne z oprogramowaniem zarządzającym Powerrox firmy Matrox do celów konfiguracji i dostosowywania. Jak dotąd Matrox współpracował jedynie a AMD i podpisanie porozumienia z Nvidią jest działaniem, którego raczej nikt się nie spodziewał.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kiedyś rywale, dziś partnerzy. Matrox i NVIDIA podpisują umowę o współpracy

 0