KLEVV CRAS C700 RGB - pierwszy SSD w formacie M.2 z podświetleniem RGB

KLEVV CRAS C700 RGB - pierwszy SSD w formacie M.2 z podświetleniem RGB

Co jest obecnie największym synonimem gamingowego sprzętu? Wydaje się, że zdaniem producentów nie wysoka wydajność czy funkcjonalność w ramach gier, a podświetlenie RGB. Wielokolorowa iluminacja upychana jest już niemal wszędzie, od peryferiów (myszek, klawiatur czy słuchawek), przez chłodzenie, karty graficzne, pamięci RAM i płyty główne, po biurka czy nawet tostery dla graczy (takowy wkrótce wypuści Razer). Iluminacja RGB nie omija także dysków SSD, ale dotychczas dostępna była jedynie w modelach SATA (np. Hyper Fury RGB) lub PCIe dostępnych w formie kart rozszerzeń (choćby od Gigabyte) - firma KLEVV postanowiła to zmienić i zaimplementować podświetlenie w 16,8 mln kolorów do dysków półprzewodnikowych w formacie M.2. Nie da się jednak ukryć, że w odróżnieniu od wyglądu, wydajność tych nośników najwyraźniej nie stanowiła priorytetu dla producenta.

Firma KLEVV jako pierwsza postanowiła zaimplementować podświetlenie w 16,8 mln kolorów do dysków półprzewodnikowych w formacie M.2.

KLEVV CRAS C700 RGB SSD to dysk M.2 2280 bazujący na interfejsie PCIe Gen 3x4 z obsługą protokołu NVMe. Producent posłużył się w tym przypadku popularnym kontrolerem Silicon Motion SM2263EN i 72-warstwowymi kościami pamięci 3D NAND TLC od SK Hynix. Nie zabrakło również bufora szybkiej pamięci cache SLC i systemu korekcji LDPC ECC. KLEVV korzysta także z technologii Global Wear Leveling, która wydłużać ma żywotność urządzenia, a system S.M.A.R.T. (Self Monitoring, Analysis and Report Technology) poprawiać ma jego stabilność. Jeśli zaś chodzi o wydajność, to twórcy obiecują prędkości do 1500 MB/s odczytu i do 1300 MB/s zapisu dla 480 GB wariantu, odpowiednio 1500 MB/s i 1000 MB/s dla modelu o pojemności 240 GB i 1500 MB/s oraz tylko 550 MB/s dla 120 GB wersji.  

Dyski poza tym pochwalić mogą się radiatorem wykonanym ze stopu aluminium, ale i tak najważniejsze wydaje się tu podświetlenie RGB. CRAS C700 wspierać będą popularne systemy iluminacji, takie jak ASUS AURA Sync, MSI Mystic Light Sync, ASRock Polychrome Sync czy Gigabyte RGB Fusion. To pozwoli nam zsynchronizować podświetlenie dysku z innymi kompatybilnymi urządzeniami w naszym komputerze. KLEVV nie ujawniło jeszcze cen tych nośników, a nie wiemy także, czy te trafią na polski rynek (marka nie jest u nas zbyt popularna, aczkolwiek jej produkty w postaci pamięci RAM są dostępne w rodzimym sklepach). Wydaje się jednak, że CRAS C700 to sprzęt skierowany głównie do użytkowników, którzy przedkładają wygląd nad osiągi. Ktoś chętny?

Pokaż / Dodaj komentarze do: KLEVV CRAS C700 RGB - pierwszy SSD w formacie M.2 z podświetleniem RGB

 0