TSMC to największy na świecie producent chipów, a jego produkty można znaleźć niemal we wszystkich kategoriach produktów, od telefonów po konsole do gier i komputery. Jednak urządzenia wykorzystujące chipy TSMC mogą stać się wkrótce droższe, jeśli producenci zdecydują się na zakup chipów wytwarzanych przez firmę poza macierzystą bazą na Tajwanie.
„Jeśli klient chce być [z produkcją - dop. red.] na określonym obszarze geograficznym, musi podzielić się kosztami przyrostowymi” – powiedział dyrektor generalny TSMC, CC Wei, podczas prezentowania najnowszych wyników finansowych firmy. „W dzisiejszym rozdrobnionym środowisku globalizacji koszty będą wyższe dla wszystkich, w tym dla TSMC, naszych klientów i naszych konkurentów”.
Rozmowy z klientami w sprawie podwyżek cen już się rozpoczęły. Jak wskazuje Financial Times, dla TSMC droższe jest wytwarzanie chipów poza Tajwanem (gdzie produkuje się ponad 90 procent najbardziej zaawansowanych półprzewodników na świecie). Jednak firma przerzuci te koszty w związku z naciskami ze strony firm i rządów na zwiększenie produkcji chipów poza Tajwanem, nad którym Chiny próbują przejąć kontrolę.
Rozmowy z klientami w sprawie podwyżek cen już się rozpoczęły.
TSMC ma fabryki w Japonii i buduje kilka w USA w Arizonie, z których pierwsza rozpoczęła działalność w tym miesiącu i oczekuje się, że pełna produkcja wystartuje w tym roku. Firma buduje także fabrykę w Niemczech.
Ponadto w zeszłym tygodniu rząd Stanów Zjednoczonych zgodził się zapewnić firmie finansowanie w wysokości 6,6 miliarda dolarów na mocy ustawy CHIPS Act, która ma na celu wzmocnienie produkcji półprzewodników w kraju. W zamian TSMC zobowiązało się do zwiększenia swoich inwestycji w USA o kolejne 25 do 65 miliardów dolarów. W związku z tym firma ogłosiła plany budowy trzeciej fabryki w USA do końca dekady i rozpoczęcia produkcji bardziej zaawansowanych chipów (2 nm) do 2028 roku.
Tymczasem TSMC spodziewa się wzrostu kosztów produkcji na Tajwanie. Dzieje się tak dlatego, że ceny energii w tym kraju gwałtownie rosną. Co więcej, trzęsienie ziemi, które miało miejsce na początku tego miesiąca, będzie miało negatywny wpływ na rentowność firmy, podobnie jak jej działania mające na celu zwiększenie efektywności produkcji najbardziej zaawansowanych chipów (3 nm).
Apple, NVIDIA, AMD i Qualcomm należą do największych klientów TSMC. Jeśli więc zaczną kupować chipy od fabryk firmy w USA, Japonii lub Niemczech, koszty ich produkcji mogą wzrosnąć. I nie trzeba chyba tłumaczyć, że producenci sprzętu przerzucą te koszty na nas, aby utrzymać wysokie marże.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Klienci TSMC będą płacić więcej za produkcję poza Tajwanem. Sprzęt będzie droższy