Eksperci szacują, że do 2022 roku dane wideo będą stanowiły ponad 82 procent globalnego ruchu internetowego, a wraz z rozprzestrzenianiem się materiałów 4K i 360 stopni, potrzebne są lepsze kodeki wideo, aby zmniejszyć wymagania dotyczące przepustowości i objętości nagranego materiału. W tym miejscu wkracza Versatile Video Coding (VVC), które jest w stanie osiągnąć tę samą subiektywną jakość co HEVC przy o połowę mniejszym bitrate. Moving Pictures Expert Group planuje wydać w tym roku trzy różne kodeki: Low Complexity Enhancement Video Coding (LCEVC), Essential Video Coding (EVC) i Versatile Video Coding (VVC). Pierwszy z listy jest częścią standardu MPEG-5 i stworzono go z myślą o przesyłaniu strumieniowym na żywo w serwisach takich jak YouTube i Twitch. LCEVC działa jako dodatkowy kodek, który pobiera istniejący kodek, taki jak AVC lub HEVC i poprawia szybkość kodowania. Robi to, pobierając obraz podstawowy zakodowany w niższej rozdzielczości oraz dodając szczegóły i ostrość, łącząc obie warstwy w jedno. Wstępne testy wykazały również poprawę wydajności dekodowania, co może prowadzić do dłuższej żywotności baterii w urządzeniach mobilnych.
Nowe kodek Versatile Video Coding (VVC) ma oferować tę samą jakość, przy o połowę mniejszym bitrate niż w przypadku HEVC.
Essential Video Coding ma być alternatywnym rozwiązaniem dla AVC (H.264) i HEVC (H.265), ale tak naprawdę jest próbą uniknięcia problemów ze skomplikowaną i wadliwą struktorą licencyjną HEVC. EVC upraszcza sprawy dzięki profilowi bazowemu opartemu na technologii bez tantiem oraz profilowi głównemu, który dopiero zawiera koszty licencyjne. Pierwszy powinien oferować oszczędność bitrate o około 31 procent w porównaniu do AVC, a drugi powinien osiągnąć jakość obrazu podobną do HEVC Main 10 z 26 procent niższym bitrate. Najbardziej interesującym jest zdecydowanie VVC, który jest wynikiem dziesięciu lat badań i rozwoju wspieranych przez takie firmy jak Apple, Intel, Microsoft, Qualcomm, Huawei, Ericsson i Sony.
VVC ma oferować taką samą jakość wizualną co HEVC (H.265) z o połowę mniejszym bitrate, co doprowadzi do znacznych oszczędności pamięci i przepustowości. Należy pamiętać, że ten nowy kodek został stworzony z myślą o ultra wysokiej rozdzielczości (4K i 8K) i treści wideo 360 stopni, więc wzrost wydajności będzie mniejszy dla materiałów wideo o niższej rozdzielczości. VVC na papierze wygląda świetnie, jednak w zestawieniu z AV1, które jest udostępniane na zasadzie rolality-free, VVC już tak nie błyszczy. Po pierwsze, AV1 jest już o około 30 procent lepszy niż HEVC i nie wymaga żadnych licencji i co ważniejsze, przeglądarki takie jak Firefox i Chrome już obsługują AV1. Nie wiadomo również jak mocny sprzęt będzie wymagany do pracy z VVC.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Kodek H.266 VVC - materiały 4K i 8K dwa razy mniejsze z tą samą jakością