Kolejna porażka Komisji Europejskiej w walce z gigantami. Sąd odrzucił karę dla Amazonu

Kolejna porażka Komisji Europejskiej w walce z gigantami. Sąd odrzucił karę dla Amazonu

Wall Street Journal poinformował, że Amazon wygrał apelację po tym, jak w 2017 roku Komisja Europejska kazała mu zapłacić 250 milionów euro (303 milionów dolarów) zaległego podatku. Po podobnej decyzji na korzyść Apple, orzeczenie to jest kolejną porażką Komisji w walce z amerykańskimi gigantami technologicznymi, tak by ci płacili więcej podatków na terenie UE. Podczas gdy sprawa Apple koncentrowała się wokół tzw. niedozwolonej pomocy państwowej (w tym przypadku od Irlandii), Amazon znalazł się w kręgu zainteresowania KE z powodu wykorzystania spółki operacyjnej z siedzibą w Luksemburgu. W latach 2006–2014 Amazon zapłacił tej spółce o nazwie Amazon Europe Holding Technologies SAS znaczną opłatę licencyjną, zmniejszając jej dochód podlegający opodatkowaniu. Komisja zarzuciła jej zawyżanie tej opłaty w celu zmniejszenia zysku operacyjnego (Amazon zmienił od tego czasu swoją strukturę podatkową).

Amazon wygrał apelację po tym, jak w 2017 roku Komisja Europejska kazała mu zapłacić 250 milionów euro.

Pomimo rekordowych dochodów w 2020, Amazon nie zapłacić w EU ani centa podatku CIT

Amazon argumentował jednak, że decyzja była pełna „błędów metodologicznych” i że płatności były zgodne z prawem międzynarodowym zgodnie z międzynarodowymi przepisami podatkowymi. Drugi najwyższy sąd w Europie zgodził się z tą argumentacją, orzekając, że układ nie przyniósł Amazonowi żadnej przewagi nad innymi firmami i że „zaskarżona decyzja musi zostać unieważniona w całości”. Nie jest jeszcze jasne, czy KE zamierza się odwołać. Komisja Europejska próbowała uzyskać większą część podatków z ogromnych przychodów osiąganych przez Amazon, Apple, Google i innych amerykańskich gigantów technologicznych. Przegrała również w postępowaniu odwoławczym po zażądaniu od Apple zapłacenia aż 15 miliardów dolarów zaległych podatków z tytułu innego roszczenia, w sprawie znanej jako „Double Irish” (KE planuje odwołać się od tego roszczenia do sądu najwyższego w Europie). Organ UE ukarał również trzykrotnie Google grzywną za działania antymonopolowe, od których koncern również się odwołał.

Wyciek danych ujawnia, w jaki sposób sprzedawcy na Amazonie kupują recenzje użytkowników

Oprócz wniosków o ukaranie w związku z niedozwoloną pomocą państwaową KE wystosowała również zarzuty antymonopolowe przeciwko Apple i Amazonowi. Jednocześnie kraje G20 oraz Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pracują nad potencjalnymi globalnymi minimalnymi podatkami i innymi przepisami. Mogą one pomóc uczynić opodatkowanie bardziej przejrzystymi dla gigantów technologicznych i złagodzić niektóre spory prawne toczące się w UE, USA i innych krajach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejna porażka Komisji Europejskiej w walce z gigantami. Sąd odrzucił karę dla Amazonu

 0