Kolejne przecieki na temat Snapdragona 8 Gen 3 zdradzają zaskakującą konfigurację rdzeni

Kolejne przecieki na temat Snapdragona 8 Gen 3 zdradzają zaskakującą konfigurację rdzeni

Ostatnio w sieci pojawia się coraz więcej przecieków na temat Snapdragona 8 Gen 3 i niedawno pisaliśmy, że ten może mieć najwyższe taktowanie spośród wszystkich mobilnych układów. Teraz zaś docierają nas słuchy, że SoC, który napędzać ma kolejną generację androidowych smartfonów, otrzyma nietypową konfigurację rdzeni. 

Duży wyciek ujawnia wiele kluczowych aspektów na temat następnego flagowego mobilnego SoC Qualcomm, Snapdragona 8 Gen 3. Źródłem jest tu informator znany jako @Tech_Reve, który twierdzi, że chip będzie oparty na tej samej litografii TSMC, co Snapdragon 8 Gen 2, czyli N4P. 

Duży wyciek ujawnia wiele kluczowych aspektów na temat następnego flagowego mobilnego SoC Qualcomm.

Informator podaje również, że chip nowej generacji będzie miał ośmiordzeniowe CPU, ale z konfiguracją rdzeni 1 + 5 + 2, czyli zgoła odmienną niż w poprzedniku. W tym przypadku spodziewać mamy się jednego rdzenia Prime Cortex-X4 pracującego z częstotliwością 3,75 GHz, pięciu rdzeni Cortex-A720 taktowanych z częstotliwością 3 GHz i dwóch energooszczędnych rdzeni Cortex-A520 pracujących z częstotliwością 2 GHz.

Dla porównania, Snapdragon 8 Gen 2 ma konfigurację 1+2+2+3, w tym jeden główny rdzeń Cortex-X3 o częstotliwości 3,2 GHz, dwa rdzenie Cortex-A715 o częstotliwości 2,8 GHz, dwa rdzenie Cortex-A710 o częstotliwości 2,8 GHz i trzy energooszczędne rdzenie o taktowaniu 2 GHz.

Teoretycznie może to oznaczać ogromny wzrost wydajności wielordzeniowej dla Snapdragona 8 Gen 3 w porównaniu do jego poprzednika. Niedawny wyciek wydaje się również potwierdzać tę teorię, twierdząc, że wczesna próbka inżynieryjna Snapdragona 8 Gen 3 jest już szybsza niż A16 Bionic od Apple w jedno- i wielordzeniowych testach Geekbench.

Nawet jeśli wyciek się potwierdzi, należy pamiętać, że syntetyczne benchmarki niekoniecznie odzwierciedlają rzeczywistą wydajność, więc dopiero okaże się, jak Snapdragon 3 Gen 8 będzie radził sobie w realnych scenariuszach. 

Jeśli chodzi o resztę specyfikacji, informator sugeruje również, że procesor będzie wyposażony w GPU Adreno 750, co oznacza upgrade w stosunku do Adreno 740 w Snapdragonie 8 Gen 2. Chipset ma również obsługiwać pamięć UFS 4.1 i RAM LPDDR5.

Oczekuje się też, że Snapdragon 8 Gen 3 będzie dostarczany z modemem Snapdragon X75 5G, który Qualcomm ogłosił w zeszłym miesiącu. Jest to pierwszy na świecie system Modem-RF z dedykowanym akceleratorem tensorowym AI, wyposażonym w procesor Qualcomm 5G AI Gen 2 i 5G AI Suite Gen 2.

Ogólnie rzecz biorąc, Snapdragon 8 Gen 3 zapowiada się na duży skok w stosunku do Gen 2, ale lepiej wstrzymać się do jego premiery i pierwszy testów, bo w poprzednich latach zapowiedzi także były obiecujące, a nowe flagowe Snapdragony nie zawsze oferowały oczekiwany poziom. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejne przecieki na temat Snapdragona 8 Gen 3 zdradzają zaskakującą konfigurację rdzeni

 0