Kolejne źródło potwierdza lutowany IHS w układach Intel Core 9. generacji

Kolejne źródło potwierdza lutowany IHS w układach Intel Core 9. generacji

W ubiegłym tygodniu w sieci pojawiła się plotka, jakoby Intel szykował na 1 sierpnia prezentację procesorów Core 9. generacji. Austriacki serwis PC Builder's Club, powołując się na własne źródła w kanale sprzedażowym, twierdził ponadto, że układy te posiadać będą lutowany IHS i zdolne są do przekroczenia 5,5 GHz w warunkach domowych. Nie mamy najlepszych wieści dla entuzjastów, ponieważ niemiecki portal Golem.de także podaje, że nowy flagowy 8-rdzeniowy procesor z rodziny Core posiadać będzie „luta” zamiast stosowanej prze Niebieskich od jakiegoś czasu pasty termoprzewodzącej. Informację tę potwierdzić miało niemieckim redaktorom kilka niezależnych źródeł blisko związanych z Intelem, a biorąc pod uwagę, że jest to kolejny serwis, który o tym wspomina, zakładać można, że coś jest na rzeczy.

Zastosowanie lutowania zamiast pasty zapewne rozczaruje entuzjastów skalujących CPU, ale dla przeciętnego użytkownika może okazać się to dobrą wiadomością.

Kolejne źródło potwierdza lutowany IHS w układach Intel Core 9. generacji

Co więcej, Golem.de podaje, że oba nadchodzące 8-rdzenioiwe układy Intel Core 9. generacji posiadać będą lutowany rozpraszacz ciepła, co oznacza, że zarówno Core i9-9900K, jak i Core i7-9700K, nie będą łatwo poddawać się tzw. zdejmowaniu czapki (delid) i ich „skalpowanie” wiązać może się z uszkodzeniem procesora. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że stosowana od trzeciej generacji CPU Intel Core pasta często krytykowana jest przez użytkowników za słabą jakość, co prowadzi do niewystarczającego odprowadzania ciepła i grzania się procesorów. To mogło być więc przyczyną zmiany taktyki Niebieskich, którzy  prawdopodobnie postanowili powrócić do lutowanego IHS stosowanego ostatni raz w układach Sandy Bridge (druga generacja).

Sam delidding nie jest zaś wybitnie popularny wśród „zwykłych” użytkowników, ponieważ proces ten narusza gwarancję oraz wymaga specjalnych narzędzi lub bardzo pewnej ręki. Niemniej jednak, dla entuzjastów PC stanowił on chleb powszedni. Z punktu widzenia typowego konsumenta powrót do „luta” może być więc bardzo dobrą decyzją, ponieważ powinien zwiększyć efektywność chłodzenia procesora, a co za tym idzie pozwolić na uzyskanie wyższego taktowania podczas podkręcania. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że model Core i9-9900K w trybie Turbo Boost osiągać ma aż 5 GHz, więc uzyskanie 5,5 GHz w domowych warunkach wydaje się być prawdopodobne. Jak będzie naprawdę przekonamy się jednak już wkrótce, kiedy doczekamy się premiery 9. generacji procesorów Intel Core i te trafią na nasz warsztat.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejne źródło potwierdza lutowany IHS w układach Intel Core 9. generacji

 0