Kongres USA zablokował 400 mln USD dla Microsoftu na HoloLens. Żołnierze się... cieszą

Kongres USA zablokował 400 mln USD dla Microsoftu na HoloLens. Żołnierze się... cieszą

Umowa między Microsoftem a armią amerykańską dotycząca zakupu przez wojsko 6900 zestawów opartych na platformie HoloLens za 400 milionów dolarów została zablokowana przez Kongres. Rząd jednak zatwierdził 40 milionów dolarów dla Microsoftu na zbudowanie nowej i ulepszonej wersji, bo do obecnej żołnierze nie pałają miłością...

W 2018 roku Microsoft zdobył kontrakt na dostarczenie armii USA urządzeń Integrated Visual Augmentation System (IVAS). Urządzenia łączą czujniki nocne, termiczne i żołnierza, a dane są wyświetlane na  wysokiej rozdzielczości w przeziernym ekranie. Oparte na usługach w chmurze Microsoft Azure, wykorzystują również rzeczywistość rozszerzoną i uczenie maszynowe, aby stworzyć realistyczne środowisko szkoleniowe w rzeczywistości mieszanej. Microsoft wygrał nawet kontrakt na dostarczenie urządzeń o łączne wartości kilkunastu miliardów dolarów, jednak IVAS nie wypadł tak obiecująco, jak obiecywał producent.

Rząd zablokował zakup 6900 urządzeń IVAS od Microsoftu. Zatwierdzono jednak 40 mln USD na stworzenie ulepszonej wersji, której żołnierze nie będą tal bardzo nienawidzić. 

Urządzenia IVAS zostały dostarczone z aż rocznym opóźnieniem, a agencja nadzorująca Departament Obrony uznała, że  umowa może być stratą pieniędzy podatników, i, co najbardziej niepokojące, pojawiły się doniesienia, że ​​żołnierze szczerze nienawidzą urządzeń, ponieważ mogą powodować bóle głowy, zmęczenie oczu i nudności, objawy, które według 80% testerów pojawiły się w ciągu trzech godzin użytkowania. Do tego trzeba doliczyć częste awarie podstawowych funkcji urządzeń. Jeden z testerów powiedział, że zestawy mogą się nawet przyczynić do śmierci żołnierza ze względu na światło, które generują, gdy urządzenia są aktywne, co może ostrzec siły wroga o lokalizacji użytkownika. Blask z wyświetlacza jest widoczny z odległości setek metrów.

W związku z tymi niepowodzeniami, zablokowano zakup partii 6900 zestawów za kwotę 400 mln USD. Zamiast tego Kongres przekaże 40 mln USD na stworzenie ulepszonej wersji.Jak dotąd wojsko zamówiło już 5000 jednostek IVAS i przekazało Microsoftowi 125 milionów dolarów na stworzenie poprawionego modelu. Microsoft ma jednak świadomość, że w mocy jest kontrakt na zamówienie urządzeń o wartości do 21,9 miliarda USD w ciągu najbliższych dziesięciu lat. „Regularne tempo budowania i testowania IVAS jest kluczową częścią procesu rozwoju. Ostatecznie, to tempo pomoże nam udoskonalić i udoskonalić technologię, aby zapewnić niezrównaną ochronę i możliwości żołnierzom amerykańskim” - powiedział rzecznik Microsoftu.

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kongres USA zablokował 400 mln USD dla Microsoftu na HoloLens. Żołnierze się... cieszą

 0