Microsoft wygrywa kontrakt o wartości 21,8 mld USD na dostarczenie kasków AR dla armii USA

Microsoft wygrywa kontrakt o wartości 21,8 mld USD na dostarczenie kasków AR dla armii USA

Microsoft wygrał kontrakt na budowę zestawów gogli rzeczywistości rozszerzonej dla armii USA, które oparte będą o ich własną technologię HoloLens. Firma z Redmond dostarczy 120000 urządzeń Integrated Visual Augmentation System (IVAS) w ramach umowy o wartości 21,88 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Microsoft rozpoczął prace nad prototypową wersją systemu w 2018 roku po otrzymaniu kontraktu o wartości 480 milionów dolarów. Nowa umowa zakłada stworzenie sfinalizowanych wersji produkcyjnych dla żołnierzy. System łączy wysokiej rozdzielczości czujniki nocne, termiczne oraz sensory umieszczone na żołnierzu z wyświetlaczem w goglach. "System wykorzystuje również rzeczywistość rozszerzoną i uczenie maszynowe, aby umożliwić stworzenie realistycznego środowiska treningowego w rzeczywistości mieszanej, dzięki czemu można ćwiczyć przed zaangażowaniem jakichkolwiek przeciwników" - pisze armia amerykańska.

Microsoft wygrał kontrakt na budowę zestawów gogli rzeczywistości rozszerzonej dla armii USA, które oparte będą o ich własną technologię HoloLens. Część pracowników nie popiera współpracy z wojskiem.

Firmy technologiczne współpracujące z oddziałami rządowymi i wojskowymi, często są krytykowane, zwłaszcza wśród swoich pracowników. W 2018 roku dyrektor generalny Microsoft, Satya Nadella, odpowiedział na podpisany wspólnie przez ponad 100 pracowników list otwarty, napisany w proteście przeciwko współpracy firmy z US Immigration and Customs Enforcement (ICE). Microsoft spotkał się z podobnymi kontrowersjami po podpisaniu wstępnego kontraktu z armią na prototypy IVAS. Pracownicy po raz kolejny wyrazili dezaprobatę w liście otwartym, zmuszając Nadellę do obrony decyzji. Prezes podkreślił, że Microsoft i Departament Obrony będą nadal współpracować.

"Podjęliśmy pryncypialną decyzję, że nie zamierzamy odmawiać technologii instytucjom, które wybraliśmy demokratycznie, aby chronić wolności, którą się cieszymy" - powiedział Nadella. "Podchodziliśmy do tej decyzji bardzo transparentnie i będziemy kontynuować ten dialog [z pracownikami]".  Amazon kwestionował decyzję o przyznaniu kontraktu swojemu rywalowi, twierdząc, że Amazon ma "wyjątkowe doświadczenie i kwalifikacje do dostarczania krytycznej technologii, której potrzebuje wojsko USA i nadal jest zaangażowany we wspieranie wysiłków modernizacyjnych Departamentu Obrony". Rzekoma niechęć firmy między Jeffem Bezosem a Donaldem Trumpem doprowadziła do tego, że Microsoft miał sporo większe szanse na zwycięstwo.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft wygrywa kontrakt o wartości 21,8 mld USD na dostarczenie kasków AR dla armii USA

 0