Koniec popularnych procesorów Intel Core. Firma likwiduje też flagowy model

Koniec popularnych procesorów Intel Core. Firma likwiduje też flagowy model

Intel oficjalnie wygasza produkcję swoich procesorów Comet Lake, definitywnie kończąc z modelami firmy bazującymi na technologii 14 nm. Jednocześnie firma wycofuje również flagowy procesor z linii Alder Lake, który zadebiutował pod koniec 2021 roku.

Firma poinformowała producentów systemów o ostatecznych terminach zamówień i zakończenia produkcji 1 lipca. Informacje te zostały opublikowane przez ZDNet Korea, które ujawniło, że Intel kończy produkcję procesorów Comet Lake 10. generacji oraz Core i9-12900KS. Te procesory będą dostępne do 1 lipca 2025 roku. Comet Lake, który pojawił się w 2020 roku, był przedostatnim procesorem Intela wyprodukowanym w technologii 14 nm. Ostatnim był Rocket Lake, wycofany w lutym tego roku. Przed przejściem na 10 nm z Alder Lake, Intel wyprodukował cztery rodziny chipów w technologii 14 nm.

To znaczący moment w historii Intela, oznaczający koniec ery 14 nm.

intel core

Pomimo starszej technologii, procesory Comet Lake są nadal szeroko stosowane w komputerach biurowych i systemach biznesowych, gdzie wydajność jest mniej istotna niż cena. Klienci mogą zaktualizować swoje systemy do standardowych chipów Alder Lake 12. generacji, gdy nadejdzie czas na wymianę, ponieważ tylko flagowy procesor z tej serii jest wycofywany. Core i9-12900KS był pierwszym procesorem „KS” Intela, charakteryzującym się wyższymi zegarami i wyższą ceną, mającym na celu utrzymanie przewagi w rywalizacji z AMD.

Interesujące jest, że Intel zaprzestał produkcji procesorów 11. generacji przed zakończeniem produkcji 10. generacji. Wycofanie Core i9-12900KS jest również zaskakujące, ponieważ procesor ten wciąż jest konkurencyjny. Jednak obecność nowszych modeli 13900KS i 14900KS, które oferują wyższe częstotliwości taktowania, sprawia, że zapotrzebowanie na 12900KS maleje. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Koniec popularnych procesorów Intel Core. Firma likwiduje też flagowy model

 0