Koniec z dolarem za 3.5 zł! Valve oficjalnie podnosi sugerowane ceny w Polsce na Steamie

Koniec z dolarem za 3.5 zł! Valve oficjalnie podnosi sugerowane ceny w Polsce na Steamie

Dziś Valve zaktualizowało tabelę z sugerowanymi, regionalnymi cenami gier komputerowych, do których można, choć nie trzeba się odnieść i tu słowo klucz - nie trzeba.

Sugerowane ceny są jedynie rekomendacją. Wyliczone zostały na podstawie algorytmu biorącego pod uwagę konwersje waluty docelowej do dolara amerykańskiego (USD) oraz wielu czynników regionalnych, takich jak na przykład warunków ekonomicznych danego kraju i nie ma w tym żadnej nowości, bo nie od dziś wiadomo, że gry (na przykład w Turcji) kosztowały nawet 50% mniej niż w krajach ze zdecydowanie bardziej przyjazną rozwojowi sytuacją finansową.

28% i 30% podwyżka za gry Steam w Polsce. Valve aktualizuje rekomendowane kwoty gier dla różnych walut

Nie zmienia to jednak faktu, że sugerowana cena 59,99$ to od teraz w Polsce nie 214,99 zł, tak jak "dotychczas", ale aż 274,99 zł, co oznacza 28% podwyżkę. 69,99$, a więc cena, do której dążą najwięksi wydawcy gier na świecie, to już według Valve nie 249,99 zł, ale aż 324,99 zł (30% podwyżka).

Polska nie jest jednak przypadkiem odosobnionym, ponieważ zdecydowanie więcej (niemal wszystkich) krajów dotyka czarny scenariusz. We wspomnianym "Steamowym Raju", jakim była Turcja, obywatele tego państwa mogą od dziś płacić za pełnoprawną grę kosztującą 69.99$ aż 446% więcej niż wcześniej. Rosjanie w tym samym czasie będą musieli wyciągnąć z portfela 82% więcej pieniędzy, obywatele Kazachstanu 98% więcej, a Argentyńczycy rekordowe 492% więcej.

Tak, jak już wspomnieliśmy. Opublikowana przez Valve tabela odnosi się jedynie do sugerowanych cen dla deweloperów, którym nie chciało się tworzyć własnych przeliczników. EA na przykład miał dotychczas w nosie takie rekomendacje i zamiast 214,99 zł za FIF-ę 22 żąda 269,90, ale biorąc pod uwagę to, że sugerowane ceny są nawet wyższe, EA takiej okazji zapewne nie przepuści. Czy tak samo postąpią inni? Tego nie wiemy, ponieważ nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaki wydźwięk w świecie deweloperskim mają rekomendacje Valve. Miejmy nadzieję, że nie, ale jak to zawsze zresztą bywa, trzeba być przygotowanym na najgorsze. Więcej cen i przeliczników znajdziecie tutaj.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Koniec z dolarem za 3.5 zł! Valve oficjalnie podnosi sugerowane ceny w Polsce na Steamie

 0