Korea Południowa nie chce ograniczać się do NAND. Kraj zwiększy produkcję procesorów

Korea Południowa nie chce ograniczać się do NAND. Kraj zwiększy produkcję procesorów

Prezydent Korei Południowej, Yoon Suk Yeol, zaprezentował program wsparcia o wartości 19 miliardów dolarów, mający na celu pobudzenie krajowego przemysłu półprzewodników.

Prezydent Yoon podkreślił, że choć Korea Południowa od 30 lat dominuje w produkcji pamięci, obecnie trwa „wojna narodowa totalna” o dominację w produkcji półprzewodników do procesorów i procesorów graficznych. Zauważył, że Stany Zjednoczone i Chiny skupiły się bardziej na półprzewodnikach po tym, jak pandemia ujawniła kruchość technologicznych łańcuchów dostaw. Dodatkowo, boom na sztuczną inteligencję zwiększył znaczenie procesorów i procesorów graficznych. Niepokój wzbudziły także niedawne trzęsienia ziemi na Tajwanie, gdzie TSMC produkuje najbardziej zaawansowane chipy.

W ramach pakietu pomocy szczególny nacisk położono na sektor procesorów, w którym koreańskie firmy pozostają w tyle za liderem branży, tajwańską firmą TSMC.

Nowy pakiet wsparcia o wartości 19 miliardów dolarów, przedstawiony przez prezydenta Korei Południowej Yoon Suk Yeola, ma na celu pobudzenie krajowego przemysłu półprzewodników. Chociaż program nie przewiduje bezpośrednich dotacji, jak amerykańska ustawa CHIPS, oferuje ulgi podatkowe oraz wsparcie dla infrastruktury i badań i rozwoju. Prezydent Yoon zapewnił, że 70 procent beneficjentów wsparcia będą stanowić małe i średnie przedsiębiorstwa. Przykładem jest utworzenie minifabryki, która pomoże firmom bez własnych zakładów w projektowaniu i tworzeniu prototypów układów scalonych. Obecnie udział Korei w rynku "fabless" wynosi około jednego procenta, a celem jest zbliżenie się do poziomu lidera branży, TSMC.

Minister finansów i wicepremier Choi Sang-mok odniósł się do obaw związanych z brakiem bezpośrednich dotacji. Podkreślił różnice w podejściu różnych krajów do wspierania przemysłu półprzewodników, zauważając, że dotacje bezpośrednie są bardziej odpowiednie dla krajów budujących moce produkcyjne od zera. Korea Południowa i Tajwan, posiadające już solidną infrastrukturę, mogą skupić się na innych formach wsparcia.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Korea Południowa nie chce ograniczać się do NAND. Kraj zwiększy produkcję procesorów

 0