Kupił nowy procesor Core i9-13900K na Amazonie, a tu niespodzianka. Uwaga na fałszywki

Kupił nowy procesor Core i9-13900K na Amazonie, a tu niespodzianka. Uwaga na fałszywki

Core i9-13900K to jeden z najlepszych procesorów do gier, jakie obecnie możemy dostać na rynku, nic więc dziwnego, że oszuści sprzedają w Internecie podróbki. Jeden z Redditorów odkrył, że jego nowy Core i9-13900K zakupiony na brytyjskim Amazonie to w rzeczywistości Core i7-13700K z zamienionym IHS (zintegrowanym rozpraszaczem ciepła).

Ofiara tego przekrętu zapewnia, że kupiła nowy procesor Core i9-13900K na Amazonie za 585 funtów (ok. 3059 zł). Patrząc na kwoty w innych sklepach, oferta ta nie wydawała się podejrzana, ponieważ użytkownik zapłacił za 24-rdzeniowy układ cenę bliską sugerowanej detalicznej. Redditor nie sprecyzował jednak, czy kupił procesor bezpośrednio od Amazona, czy też zewnętrznego sprzedawcy, który korzysta z tej platformy. 

Ofiara tego przekrętu zapewnia, że kupiła nowy procesor Core i9-13900K na Amazonie za 585 funtów (ok. 3059 zł).

Fałszywy Core i9-13900K na Amazonie

Oszuści od dawna robią tego typu przekręty z podmianą IHS. Zamiana rozpraszacza pozwala sprzedać tańszy procesor jako droższy model, zarabiając na tym ekstra. Czasem stosowane są też inne techniki, takie jak naklejanie fałszywych naklejek na IHS, przyklejanie IHS do pustych laminatów lub używanie trawienia laserowego do zmiany oznaczeń na IHS. Istnieje wiele sposobów na wykrycie fałszywego procesora, jednak typowy konsument nie sprawdza autentyczności produktu, szczególnie kupując go z wydawać by się mogło pewnego źródła. 

​oszustwa

Inne popularne metody przekrętu, źródło: Igor’sLAB/HKEPC

W tym przypadku użytkownik Reddita kupił fałszywy Core i9-13900K w kwietniu i najwyraźniej do tej pory nie zauważył, że został oszukany. W zależności od tego, do czego używa swojego systemu, mógł nie zauważyć różnicy w wydajności między Core i9-13900K a Core i7-13700K, szczególnie jeśli nie posiłkował się oprogramowaniem do monitorowania sprzętu, pokroju CPU-Z. 

przekręt

Inne popularne metody przekrętu, źródło: Igor’sLAB/HKEPC

Różnica w cenie  między Core i9-13900K i Core i7-13700K w Polsce wynosi ok. 700 zł, więc z perspektywy oszustów gra jest warta świeczki. Choć z drugiej strony, zdecydowanie bardziej opłacalne byłoby zamienić jednostkę Pentium lub Core i3 na Core i9-13900K, choć w tym przypadku zapewne zdecydowanie szybciej dochodziłoby do demaskacji oszusta. 

Na Reddicie rozgorzała dyskusja na ten temat i nie wszyscy są przekonani, że oszustem jest sprzedawca. Niewykluczone bowiem, że na przykład fałszywy chip mógł być zwróconym produktem, który jakiś inny użytkownik podmienił, aby zostawić sobie lepsze CPU. Tak czy inaczej, ta historia pokazuje, że nawet kupując sprzęt z pewnego źródła, warto upewnić się, czy na pewno otrzymaliśmy produkt, za jaki zapłaciliśmy. 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kupił nowy procesor Core i9-13900K na Amazonie, a tu niespodzianka. Uwaga na fałszywki

 0