Laptop z Intel Core i9-10980HK i GeForce RTX 2080 Super przetestowany

Laptop z Intel Core i9-10980HK i GeForce RTX 2080 Super przetestowany

W segmencie gamingowych laptopów już niedługo zrobi się bardzo ciekawie, a to za sprawą nadchodzących układów APU AMD, czyli serii Ryzen 4000 (nazwa kodowa Renoir), ale także nowych mobilnych procesorów Intela z rodziny Comet Lake-H i odświeżenia laptopowych kart graficznych Turing przez NVIDIĘ. Do sieci wyciekł nawet wynik z benchmarku laptopa wyposażonego w procesor Intel Core i9-10980HK sparowanego z kartą graficzną GeForce RTX 2080 Super w wersji Max-Q Design. Nie da się ukryć, że mówimy tu o gamingowym notebooku z najwyższej półki, który pod względem wydajności rywalizować będzie mógł z najwydajniejszymi desktopami. Premiera nowych podzespołów zarówno od Niebieskich, jak Zielonych, spodziewana jest wkrótce, więc nie przyjdzie nam zbyt długo czekać, by przekonać się, na co naprawdę stać taką konfigurację. Biorąc jednak pod uwagę, że przetestowany laptop to sprzęt Max-Q Design, spodziewać możemy się urządzenia klasy DTR (desktop replacement - zamiennik desktopa) w smukłej i lekkiej formie.     

Nie da się ukryć, że mówimy tu o gamingowym notebooku z najwyższej półki, który pod względem wydajności rywalizować będzie mógł z najwydajniejszymi desktopami.

Przypominamy, że Core i9-10980HK to nadchodzący flagowy model z serii Comet Lake-H, który oferować będzie 8 rdzeni i 16 wątków, pracujących z bazową prędkością 3,1 GHz i osiągających 5 GHz w trybie boost. Wyposażony będzie on ponadto w 16 MB pamięci cache L3, a jego TDP to 45 W. GeForce RTX 2080 Super Max-Q to z kolei niezapowiedziana jeszcze przez NVIDIĘ nowa flagowa karta graficzna dla laptopów. Zakładając, że benchmark Ashes of the Singularity dobrze odczytał wszystkie informacje, wpis ten potwierdza, że Zieloni wypuszczą mobilne warianty SUPER swojej serii GeForce RTX, podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku ze stacjonarnymi modelami. Z racji tego, że AotS odnotował, iż karta to wersja Max-Q, wyklucza to, że mamy do czynienia z desktopowym GPU wykorzystanym w laptopie (choćby przy pomocy zewnętrznej stacji dokującej). GeForce RTX 2080 Super Max-Q oferować ma 48 procesorów strumieniowych, 3072 rdzenie CUDA i 8 GB pamięci GDDR6. Taktowanie GPU wynosić będzie w tym przypadku 1230 MHz w trybie boost, a TDP ustalone zostało na 80 W.

Jak na razie w sieci nie ma zbyt wielu informacji na temat nadchodzących Super kart graficznych dla laptopów, ale z informacji, do których dotarła redakcja Notebookcheck, standardowa wersja (nie Max-Q) karty graficznej GeForce RTX 2080 Super powinna cechować się TGP na poziomie 150 W lub nawet 200 W. Mniejsze restrykcje energetyczne przełożą się zaś na wyższe prędkości, ponieważ bazowe taktowanie w tym przypadku wynosić ma 1365 MHz, w trybie boost dochodzić powinno do 1560 MHz. Co ciekawe, wyniki benchmarku są dość niskie, jak na zastosowane podzespoły, ale wynikać może to z problemów ze wsparciem lub braku odpowiednich sterowników, więc nie przywiązywalibyśmy do tego zbyt dużej wagi. Ciekawe, jak na tym tle wypadać będę najmocniejsze notebooki z układami Ryzen 4000, ale o tym przekonamy się już wkrótce.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Laptop z Intel Core i9-10980HK i GeForce RTX 2080 Super przetestowany

 0