Łatka dla luki Inception w procesorach AMD powoduje spadki wydajności nawet o 54%

Łatka dla luki Inception w procesorach AMD powoduje spadki wydajności nawet o 54%

W ubiegłym tygodniu pojawiła się wiadomość o luce w procesorach AMD o nazwie Inception i wygląda na to, że jej załatanie potrafi bardzo mocno wpływać na wydajność CPU w niektórych zastosowaniach. 

AMD nie wypuściło jeszcze łatki dla Ryzenów, jednak jak twierdzi Phoronix, środki zaradcze oparte na kernelu sprawdzą się dla procesorów Zen 1 i Zen 2, podczas gdy użytkownicy Zen 3 i Zen 4 muszą uzbroić się w więcej cierpliwości. Jednak Czerwoni załatali mikrokod dla procesorów „Family 19h”, czyli serwerowych CPU EPYC. 

Wygląda na to, że załatanie luki Inception potrafi bardzo mocno wpływać na wydajność CPU AMD w niektórych zastosowaniach. 

Jak łatki Inception wpływają na wydajność CPU AMD?

Phoronix skorzystał więc z okazji i opublikował obszerny test układów AMD po załataniu luki Inception. Korzystając z systemu opartego na procesorze AMD Epyc 7763 (Zen 3) z systemem Linux, portal przetestował mnóstwo aplikacji i zestawił wyniki przed i po wdrożeniu środków zaradczych. Co prawda w niektórych obciążeniach różnice były praktycznie niezauważalne, ale pojawiały się też przypadki, kiedy to sięgały one nawet o 54% w platformie z załatanym procesorem.

Łatka dla luki Inception w procesorach CPU powoduje spadki wydajności nawet o 54%

Wyniki pokazują, że nowe łatki mają niewielki lub żaden wpływ na aplikacje takie jak Blender i Mozilla Firefox. Największy spadek odnotowano w przypadku kompresji 7zip, która przebiegała o 13% wolniej. Wynika z tego, że przeciętny konsument nie powinien martwić się spowolnieniem systemu po aktualizacji.

Łatka dla luki Inception w procesorach CPU powoduje spadki wydajności nawet o 54%

Znacznie poważniejsze konsekwencje wydajnościowe obserwuje się w intensywnie obciążających system aplikacjach, które działają na bazach danych, kompilacji kodu, inżynierii i przetwarzaniu obrazów. Największy spadek zaobserwowano w MariaDB, bo różnica sięga tu przeszło 50%. 

Łatka dla luki Inception w procesorach CPU powoduje spadki wydajności nawet o 54%

Na stronie Phoronix możecie zobaczyć więcej wyników. Portal podkreśla, że dostępne będą trzy poziomy łatania Inception z różnymi konfiguracjami - niektóre z ograniczeniami opartymi wyłącznie na kernelu, inne z najnowszym mikrokodem, a jeszcze inne z najbezpieczniejszymi ograniczeniami IBPB (Indirect Branch Prediction Barrier). Domyślnym środkiem zaradczym AMD Linux jest „bezpieczny tryb RET”.

Intel ma podobne problemy

Pojawianie się nowych luk w zabezpieczeniach jest normą w branży, podobnie jak spadek wydajności wraz z ich łataniem. Wystarczy przypomnieć o ostatniej luce w procesorach Intela (Downfall), gdzie środki zapobiegawcze, które w teorii powodują spadki wydajności rzędu 50%, więc AMD i Intel  jadą tu na jednym wózku. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Łatka dla luki Inception w procesorach AMD powoduje spadki wydajności nawet o 54%

 0