Linux pokonał Windows 11 w wydajności w grach. Piekło zamarzło...

Linux pokonał Windows 11 w wydajności w grach. Piekło zamarzło...

ComputerBase przeprowadził porównanie trzech różnych dystrybucji Linuxa z systemem Windows 11 w serii testów gier. Okazało się, że wszystkie trzy dystrybucje były w stanie pobić najnowszy system operacyjny Microsoftu w grach.

Każda z tych trzech wersji Linuksa osiągnęła imponującą wydajność, uruchamiając wszystkie testowane tytuły poprzez warstwę kompatybilności Proton od firmy Valve.

Wśród trzech testowanych systemów operacyjnych Linux znalazły się Arch Linux, Pop!_OS i Nobara OS. Arch jest najbardziej typowym dla Linuksa z tych trzech, oferując minimalistyczną instalację domyślną, która wymaga dostosowania przez użytkownika, by w pełni wykorzystać jego potencjał. Mimo to, jest także jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się systemów pod względem aktualizacji oprogramowania i systemu.  SteamOS 3 od Valve, obsługujący Steam Deck, jest właśnie oparty na Arch Linux.

Choć dla wielu osób to wciąż nie do pomyślenia, gry uruchamiane w systemach Linux mogą działać szybciej niż na Windowsie.

Pozostałe dwie testowane dystrybucje są bardziej przyjazne dla początkujących użytkowników Linuxa i posiadają domyślne instalacje zawierające szereg aplikacji i wtyczek z myślą o grach. Pop!_OS oparty na Ubuntu, wyprodukowany przez System76, oferuje wsparcie dla Steam, Protona i Lutrisa już od momentu uruchomienia. Z kolei Nobara OS to zmodyfikowana wersja Fedory Linux, skierowana specjalnie do graczy, zawierająca m.in. sterowniki OBS, Wine oraz inne sterowniki od Nvidia.

Testy przeprowadzono na platformie opartej wyłącznie na sprzęcie AMD, złożonej z Ryzen 7 5800X (bez 3D) i Radeon RX 6700 XT. Badane gry obejmowały takie tytuły jak Cyberpunk 2077, Forspoken, Rachet & Clank, Starfield i The Talos Principle II – wszystkie specyficzne dla systemu Windows, uruchamiane jednak w warstwie kompatybilności Proton od Valve w różnych systemach operacyjnych Linux. Według danych ComputerBase, wszystkie trzy systemy operacyjne Linux nieznacznie przewyższyły wydajność Windows 11 w testach. Najlepiej wypadł Nobara OS, a na samym końcu był Windows 11. Jedyną grą gdzie Windows 11 zajął pierwsze miejsce, był Rachet & Clank Rift Apart.

Testy porównawcze gier ComputerBase pokazują, jak dobra jest wydajność gier w systemie Linux. Nawet przy użyciu warstwy kompatybilności Proton od Valve, trzy badane dystrybucje Linux nadal były w stanie pokonać lub osiągnąć wydajność zbliżoną do tej w Windows 11. Nic dziwnego, że powstają już gamingowe laptopy z Linuxem - oczywście na platformie AMD.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Linux pokonał Windows 11 w wydajności w grach. Piekło zamarzło...

 0