Mars przedstawiony na zdjęciu o rozdzielczości 5,7 TPx (5 700 000 MPx). Musicie to zobaczyć...

Mars przedstawiony na zdjęciu o rozdzielczości 5,7 TPx (5 700 000 MPx). Musicie to zobaczyć...

Badacze Marsa udostępnili nowy złożony obraz planety o 20-krotnie lepszej rozdzielczości niż jego poprzednio. Każdy piksel na tym obrazie reprezentuje obszar o wymiarach 5 na 5 metrów, a całkowita rozdzielczość obrazu wynosi 5,7 terapikseli.

Jeśli pasjonujesz się kosmosem, na pewno zainteresują Cię zdjęcia planety Mars. W internecie pojawił się właśnie nowy, złożony obraz, który umożliwia obserwację o wiele bardziej szczegółowych detali. To najbardziej szczegółowe zdjęcie całej planety, jakie do tej pory udało się uzyskać. Jego rozdzielczość jest 20-krotnie większa niż poprzednio, a jeden piksel reprezentuje obszar 5 na 5 metrów. Cały obraz składa się z 5,7 terapikseli, czyli 5 700 000 megapikseli. Aby zobrazować jego ogrom, warto dodać, że wydruk zdjęcia w rozdzielczości 300 dpi, zająłby on cały stadion piłki nożnej i to zapewne razem z parkingiem obok. Kompozycję wykonali naukowcy z Caltech, a obraz jest dostępny w Bruce Murray Laboratory for Planetary Visualization.

Mozaikowy obraz – składający się z ponad 5,7 terapikseli (5 700 000 megapikseli) – został wygenerowany w Murray Lab poprzez połączenie 110 000 pojedynczych zdjęć zrobionych przez kamerę kontekstową (CTX) na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) NASA.

Zdjęcie obejmuje aż 99,5% powierzchni planety Mars, z wyjątkiem dwóch biegunów znajdujących się na równoleżniku 88°, które nie były dostępne w wystarczającej rozdzielczości. Zdjęcia zostały wykonane przez kamerę kontekstową (CTX) na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Aby stworzyć tę niesamowitą panoramę, wykorzystano aż 110 000 zdjęć, z czego większość została wyrównana automatycznie. „Skala tego zjawiska jest naprawdę bezprecedensowa” — mówi Jay Dickson, kierownik Murray Lab i naukowiec zajmujący się przetwarzaniem obrazów. 

Niestety, niektóre zdjęcia były uszkodzone przez burze piaskowe i chmury, więc około 13 000 zdjęć musiało zostać wyrównanych ręcznie. To nie lada wyzwanie, dlatego też ręczne składanie trwało aż 3 lata. Całość prac nad projektem trwała 6 lat, a już w 2018 roku opublikowano demo-panoramę, która składała się z 3960 zdjęć. Najnowszy obraz możecie zobaczyć pod TYM LINKIEM.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mars przedstawiony na zdjęciu o rozdzielczości 5,7 TPx (5 700 000 MPx). Musicie to zobaczyć...

 0