Marsjański łazik Perseverance korzysta z PowerPC 750 - procesora z Apple iMac G3 z 1998 roku

Marsjański łazik Perseverance korzysta z PowerPC 750 - procesora z Apple iMac G3 z 1998 roku

Zdawać by się mogło, że misje kosmiczne wymagają najnowszych zdobyczy technologii i wysyłając robota w celu zbadania obcej planety z pewnością wyposażono go w najnowsze podzespoły. W niektórych przypadkach i zastosowaniach z pewnością tak jest - w końcu otrzymujemy z planety obraz w wysokiej rozdzielczości, jednak sercem urządzenia wcale nie jest żadna nowość i jest ku temu proste wytłumaczenie. Podobnie jak we wcześniejszych misjach, NASA przede wszystkim stawia na sprawdzone i niezawodne rozwiązania. Możliwości, ani moc obliczeniowa nie są tu najważniejsze. Dlatego też w przypadku marsjańskiego łazika Perseverance, który wylądował na powierzchni Czerwonej Planety w zeszłym miesiącu, NASA zdecydowała się wykorzystać zmodyfikowany procesor PowerPC 750, który niektórym może być znany z kultowego iMaca G3 od Apple, który pojawił się w 1998 roku.

Łazik Perseverance, obecnie znajdujący się na Marsie, napędzany jest przez wyjątkowy układ - procesor PowerPC 750 z 1998 roku.

Powodzenie misji zależy od poprawnego działania sprzętu i procesor PowerPC 750 ma być właśnie jednym z niezawodnych elementów. Układ znajdujący się wewnątrz łazika Perseverance to RAD750, wzmocniony przed promieniowaniem wariant PowerPC 750 wyprodukowany przez BAE Systems, wielonarodowy koncern przemysłu zbrojeniowego i lotniczego, którego siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. RAD750 zawiera zaledwie 10,4 miliona tranzystorów i działa z częstotliwością do 200 MHz. 

Najważniejszą cechą zmodyfikowanego procesora PowerPC 750 jest zdolność przyjęcia nawet miliona radów promieniowania jonizującego bez wpływu na poprawne działanie oraz możliwość pracy w temperaturach od -55 °C do 125 °C. Mars nie jest gościnną planetą, dlatego urządzenia tam wysyłane muszą być odporne na duże dawki promieniowania i skrajne temperatury. RAD750 sprawdził się już w wielu przypadkach i wykorzystano go m.in. w łaziku Curiosity oraz w teleskopie Kepler. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Marsjański łazik Perseverance korzysta z PowerPC 750 - procesora z Apple iMac G3 z 1998 roku

 0