Marvell Bravera SC5 to kontroler SSD PCIe 5.0 osiągający aż 14 GB/s

Marvell Bravera SC5 to kontroler SSD PCIe 5.0 osiągający aż 14 GB/s

Choć specyfikacja PCI Express 5.0 znana jest już dłuższy czas, do teraz nie istniał żaden kontroler SSD, który zrobiłby z niej użytek. To jednak właśnie uległo to zmianie, gdyż firma Marvell zaprezentowała układ sterujący Bravera SC5. Jest to pierwszy kontroler obsługujący  PCIe 5.0 i NVMe 1.4b, co pozwala potencjalnie podwoić wydajność dysków SSD PCIe 4.0. Wynika to z przepustowości, jaką zapewnia PCIe 5.0. Pod względem szybkości transferów interfejs podwaja możliwości PCIe 4.0 z 16 GT/s do 32 GT/s (czyli GigaTransferów na sekundę). Przekłada się to na około 4 GB/s na linię, więc w konfiguracji x16 patrzymy na około 64 GB/s jednokierunkowej przepustowości lub 128 GB/s.

Firma Marvell zaprezentowała układ Bravera SC5. Jest to pierwszy kontroler SSD obsługujący  PCIe 5.0 i NVMe 1.4b.

Marvell Bravera SC5 to kontroler SSD PCIe 5.0 osiągający aż 14 GB/s

Żadna platforma konsumencka nie obsługuje obecnie PCIe 5.0 - Intel dopiero niedawno wprowadził obsługę PCIe 4.0 na komputerach stacjonarnych z Rocket Lake. To się zmieni wraz z nadejściem Alder Lake-S, które pojawi się jeszcze w tym roku, podczas gdy fani AMD będą musieli poczekać znacznie dłużej, gdyż plotka głosi, że architektura Zen 4 pozostanie przy PCIe 4.0. Niemniej Bravera SC5 i tak nie jest kontrolerem skierowanym do konsumentów. Jest to produkt dla centrum danych i odpowiedź na zapotrzebowanie większej szybkości i przepustowości w tym segmencie, ponieważ obciążenia w chmurze nadal rosną. „Kontrolery SSD Bravera SC5 są pierwszymi na rynku z innowacyjnymi funkcjami centrów danych, które wzmacniają pozycję lidera w dziedzinie technologii pamięci flash firmy Marvell” - powiedział Thad Omura, wiceprezes ds. marketingu w dziale Flash Business Unit w Marvell. „Współpracujemy z całym ekosystemem, aby umożliwić dostawcom dysków SSD i dostawcom usług w chmurze wdrażanie najbardziej zaawansowanych rozwiązań pamięci masowej flash”.

Marvell oferuje dwa warianty, w tym model 8-kanałowy (MV-SS1331) i model 16-kanałowy (MV-SS1333). Oba są w stanie zapewnić przepustowość 14 GB/s odczytu sekwencyjnego i 9 GB/s przepustowości zapisu sekwencyjnego, a także prędkości losowego odczytu i zapisu odpowiednio 2 mln IOP i 1 mln IOP. Firma zachęca również do obsługi wielu modeli użytkowania, takich jak SEF, ZNS, Open Channel i innych, bez konieczności wprowadzania zmian sprzętowych. W związku z tym istnieje możliwość zmiany przeznaczenia sprzętu podczas migracji do zastosowań nowej generacji, tłumaczy Marvell. Maksymalna moc kontrolera 8-kanałowego szacowana jest na 8,7 W, a 16-kanałowego na 9,8 W. Warto wspomnieć, że Marvell reklamuje Braverę SC5 jako pierwszą, która obsługuje 16 kanałów NAND na urządzeniach EDSFF E1.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Marvell Bravera SC5 to kontroler SSD PCIe 5.0 osiągający aż 14 GB/s

 0