Masz problem z HDMI 2.1 na odbiorniku AV? Denon, Marantz i Yamaha proponują rozwiązania

Masz problem z HDMI 2.1 na odbiorniku AV? Denon, Marantz i Yamaha proponują rozwiązania

W zeszłym roku na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze odbiorniki AV z portami HDMI 2.1, które mogą obsługiwać częstotliwości odświeżania 120 Hz i rozdzielczość do 8K. Jednak pierwsze tego typu urządzenia miały problemy ze kompatybilnością z innym sprzętem i wygląda na to, że naprawa tego błędu będzie dość skomplikowana. W chipsecie HDMI 2.1 odkryto bug, który może powodować czarny ekran w konsolach Xbox Series X oraz kartach graficznych NVIDII z rodziny Ampere (w przypadku PlayStation 5 problem w ogóle nie występuje), jeśli korzystacie z konkretnych modeli amplitunerów. Błąd występuje w momencie, kiedy chcemy skorzystać z tego interfejsu do wyświetlania obrazu w rozdzielczości 4K przy 120 Hz. 

Denon i Maranz zamierzają naprawić błąd, dostarczając dodatkowy adapter sprzętowy, który należy podłączyć pomiędzy Xboksem a ich odbiornikami.

Jak się okazuje, wspomniana przypadłość dotyczy chipów HDMI 2.1 od firmy Panasonic, które wykorzystywane są w amplitunerach AV od takich popularnych producentów jak Denon, Marantz czy Yamaha. Te dwie pierwsze marki należą do koncernu Sound United i ten zamierza naprawić błąd, dostarczając dodatkowy adapter sprzętowy, który należy podłączyć pomiędzy Xboksem a ich odbiornikami. SPK618 „poprawi” dane HDMI z Xboksa, aby zostały przesłane do telewizora obsługującego 4K w 120 Hz, jednocześnie odtwarzając dźwięk. Właściciele odbiorników, których dotyczy problem, będą mogli zamówić adapter od 15 maja, na stronie Denona lub Marantz.

 

Jeśli chodzi o Yamahę, do tej pory graczom zaleca się podłączanie swoich konsol bezpośrednio do telewizora - co potrafi rodzić inne problemy, czego doświadczyli liczni gracze - i używanie funkcji HDMI eARC do przesyłania dźwięku z powrotem do odbiornika. Przedstawiciel firmy powiedział również: „Zajmiemy się zgłoszonym problemem z HDMI 2.1 poprzez planowane przyszłe aktualizacje, aby zapewnić klientom najlepsze dostępne rozwiązanie”. Nie wydaje się jednak, żeby można było rozwiązać to zwykłą aktualizacją software'ową. Panasonic powinien rozpocząć produkcję nowych chipów HDMI 2.1 pozbawionych tej przypadłości w połowie tego roku. Niestety oznaczać to może, że jedynym prawdziwym rozwiązaniem będzie zakup nowego sprzętu.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Masz problem z HDMI 2.1 na odbiorniku AV? Denon, Marantz i Yamaha proponują rozwiązania

 0