Masz tego iPhona? Apple uznało go właśnie za "vintage"

Masz tego iPhona? Apple uznało go właśnie za "vintage"

Kolejny iPhone trafił właśnie do zbioru urządzeń uznawanych przez Apple jako "vintage". Gigant z Cupertino dodał do listy pierwszej generacji iPhona SE. Co to oznacza dla tego urządzenia?

Klasyfikacja starszych urządzeń Apple

iPhone SE 1. generacji debiutował 21 marca 2016 roku. Do sprzedaży trafił natomiast niewiele później, bo 31 marca tego samego roku. Od jego premiery minęło już zatem blisko 8 lat. W świecie smartfonów, komputerów czy gadżetów elektronicznych jest to jak cała wieczność. Nic więc dziwnego, że Apple postanowiło dodać ten model do listy urządzeń klasyfikowanych jako vintage (klasyczne). Oczywiście, jak można się domyślać, aby dane urządzenie mogło trafić do tej grupy muszą zostać spełnione pewne wymogi. Apple klasyfikuje swoje produkty jako vintage, gdy od zakończenia przez firmę dystrybucji w sprzedaży minie ponad 5 lat i jednocześnie nie więcej niż 7 lat. Pierwszy przedstawiciel serii iPhone SE był sprzedawany do września 2018 roku, więc jak widać, nastał już odpowiedni czas, aby przypiąć mu łatkę produktu vintage.

Pierwszy przedstawiciel serii iPhone SE był sprzedawany do września 2018 roku, więc jak widać, nastał już odpowiedni czas, aby przypiąć mu łatkę produktu vintage.

iPhone SE

Jeżeli chodzi o inne smartfony na tej liście to znajdują się na niej również iPhone 4 (8GB), iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s (32GB) oraz iPhone 6s Plus (32GB). Jest ich zatem całkiem sporo. Znacznie więcej modeli odnajdziemy jednak w zbiorze modeli uznawanych przez Apple jako przestarzałe. Tutaj znalazło się aż 13 pozycji startujących od pierwszego iPhona, który swoją premierę miał w 2007 roku. Ostatnim, najmłodszym, smartfonem jest natomiast iPhone 5C. Klasyfikowane jako vintage i przestarzałe są nie tylko iPhony. Każdy produkt z oferty Apple może trafić zarówno na tę pierwszą, jak i drugą listę.

Co oznacza trafienie iPhona SE na tę listę?

A co takiego w praktyce oznacza uznanie przez Apple sprzętu za vintage? W takim przypadku nie ma gwarancji, że urządzenie będzie kwalifikować się do napraw w autoryzowanych serwisach czy nawet u samego Apple. Naprawy będą możliwe, jeżeli części będą dostępne. Od 5 do 7 lat po sprzedaży ostatnich modeli gigant z Cupertino może dalej nie zamawiać części zastępczych, co jest dość zrozumiałe.

Sama linia iPhone SE może w przyszłości doczekać się bardzo solidnego odświeżenia. Model 4. generacji ma bowiem wprowadzić zupełnie nowy wygląd, Face ID i wiele innych rzeczy znanych z nowszych generacji iPhonów. Więcej możecie przeczytać na przykład tutaj (klik).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Masz tego iPhona? Apple uznało go właśnie za "vintage"

 0