MediaTek przesadził z Dimensity 9300. Tego potwora nie da się schłodzić

MediaTek przesadził z Dimensity 9300. Tego potwora nie da się schłodzić

MediaTek pracuje nad nowym procesorem mobilnym, Dimensity 9300. Jednakże wydaje się, że firma poszła za daleko w dążeniu do osiągnięcia wyjątkowej wydajności tego procesora, co doprowadziło do problemów z przegrzewaniem i problemami z osiągnięciem zamierzonej wydajności.

Dimensity 9300 w obecnej postaci nie nadaje się do smartfonów.

Firma MediaTek przeszła długą drogę, rozpoczynając jako producent procesorów dla budżetowych telefonów, a teraz konkurując z Qualcommem w wyższej klasie. Producent chciał przegonić konkurencję za pomocą nowego procesora Dimensity 9300, który miał zapewnić znakomitą wydajność. Jednakże wydaje się, że ta strategia może być bardziej skomplikowana niż początkowo zakładano. W dążeniu do osiągnięcia maksymalnej wydajności MediaTek zdecydował się na podejście, które jest dość nietypowe w dziedzinie mobilnej technologii. Procesor ten nie posiada rdzeni energooszczędnych, a jego cztery standardowe, mocne rdzenie Cortex-A720 zostały wzmocnione nie jednym, ale aż czterema wyjątkowo wydajnymi rdzeniami Cortex-X4.

Konfiguracja rdzeni w Dimensity 9300 zapewnia świetną wydajność, która jednak jest ograniczania przez problemy z chłodzeniem.

mediatek

Od kilku miesięcy zastanawiamy się, jak MediaTek planuje zaradzić problemowi chłodzenia w konfiguracji 4+4+0, biorąc pod uwagę, że obecne konfiguracje 1+3+4 już były wymagające i generowały dużo ciepła. Teraz okazuje się, że to problem, który może nie być do przeskoczenia. Informacje zza kulis sugerują, że procesor nagrzewa się podczas pracy do takiego stopnia, że często musi być ograniczany w celu schłodzenia, co skutkuje znacznym spadkiem wydajności w porównaniu do zamierzonej.

Choć MediaTek teoretycznie posiada procesor zdolny do osiągnięcia bardzo wysokiej wydajności, w praktyce może być trudno go wykorzystać w telefonach, ponieważ ciągle napotyka na problemy z wydajnością i nagrzewaniem. Czy MediaTek zdecyduje się na obniżenie częstotliwości? Czy zmieni konfigurację rdzeni, usunie niektóre rdzenie Cortex-X4 i doda bardziej energooszczędne rdzenie A520? Czy może poczeka na nadejście procesora wykonanego w technologii 3 nm? Na odpowiedzi musimy jeszcze poczekać.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MediaTek przesadził z Dimensity 9300. Tego potwora nie da się schłodzić

 0