Meta oficjalnie potwierdziła realizację „Project Waterworth”, czyli budowę podmorskiego kabla o długości ponad 50000 km, który połączy pięć kontynentów. Choć firma wcześniej uczestniczyła w różnych projektach infrastrukturalnych tego typu, będzie to pierwsza sieć kablowa, którą Meta w pełni posiada i kontroluje.
Kabel Waterworth będzie miał punkty styku z lądem w USA, Brazylii, Indiach i Republice Południowej Afryki. Meta podkreśla, że jest to najdłuższy projekt tego typu, wykorzystujący 24 pary światłowodów. Firma planuje umieścić kabel na rekordowej głębokości do 7000 metrów, aby chronić go przed uszkodzeniami spowodowanymi np. przez kotwice statków.
Meta nie ujawniła wszystkich szczegółów dotyczących wykorzystania infrastruktury, ale podkreśla, że podmorskie kable odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu szybkiej łączności, umożliwiając komunikację cyfrową, transmisje wideo, transakcje online i inne usługi. Wskazano również, że stabilna i szybka sieć jest niezbędna dla rozwoju technologii AI.
Nowa podmorska sieć połączy kluczowe regiony świata
Obecnie usługi Meta odpowiadają za około 10% globalnego zużycia internetu stacjonarnego i 22% ruchu mobilnego, co sugeruje, że firma może znacząco skorzystać na nowym projekcie.
Co interesujące: po wizycie premiera Indii, Narendry Modiego, w USA, wydano wspólne oświadczenie rządowe, w którym Indie wyraziły poparcie dla projektu. Kraj ten zadeklarował również pomoc w utrzymaniu i naprawach kabli podmorskich na Oceanie Indyjskim. Jednak rzecznik Meta doprecyzował, że Indie nie są zaangażowane w finansowanie „Project Waterworth”.
![Obserwuj nas w Google News](https://ithardware.pl/img/gn_1280x150.jpg)
Pokaż / Dodaj komentarze do: Meta kładzie własny podmorski kabel - najdłuższa sieć światłowodowa w historii połączy 5 kontynentów