Meteor Lake - Microsoft potwierdza architektury rdzeni 14. generacji CPU Intela

Meteor Lake - Microsoft potwierdza architektury rdzeni 14. generacji CPU Intela

Wciąż jeszcze czekamy na premierę 13. generacji procesorów Intela (Raptor Lake), tymczasem już dociera do nas coraz więcej szczegółów na temat ich następców, znanych pod nazwą kodową Meteor Lake.

O ile najbliższa generacja CPU giganta z Santa Clara, czyli Raptor Lake, to tak naprawdę odświeżenie Alder Lake, wykorzystujące te same rdzenie, tak już Meteor Lake przynieść ma znacznie większe zmiany, w tym zupełnie nową architekturę rdzeni. Dzięki najnowszym logom Microsoftu otrzymaliśmy zaś potwierdzenie, że 14. generacja procesorów Intela korzystać będzie z rdzeni P (wydajnościowe) Redwood Cove i rdzeni E (energooszczędne) Crestmont.

Oczekuje się, że Intel Meteor Lake zostanie wydany w czwartym kwartale 2023 roku i wyposażony będzie w nową architekturę iGPU (Xe-LPG), oferującą do 192 jednostek EU.

Te nazwy architektur rdzeni wyciekły już w 2020 roku, ale dotychczas nie zostały jeszcze potwierdzone. Co prawda Intel wciąż milczy na ten temat, ale w zeszłym tygodniu InstLatX64 udostępniło logi, które jednoznacznie wskazują na technologie Redwood Cove i Crestmont.

Oczekuje się, że Intel Meteor Lake zostanie wydany w czwartym kwartale 2023 roku i wyposażony będzie w nową architekturę iGPU (Xe-LPG), oferującą do 192 jednostek EU. Plotki mówią, że 14. generacja może korzystać z nowego gniazda LGA1851, ale powinna zachować kompatybilność coolerów z LGA1700. Oczekuje się również obsługi pamięci interfejsu PCIe 5.0 i pamięci DDR5, ale te funkcje zapewnia już nawet obecna generacja układów Niebieskich, czyli Alder Lake. 

Poza nowymi rdzeniami P i E, nieoficjalne doniesienia twierdzą również, że chipy Meteor Lake będą wyposażone w nowy zestaw rdzeni o niskim poborze mocy, aby jeszcze bardziej poprawić wydajność, co oznaczałoby zostanie trzech klastrów, podobnie jak ma to miejsce w smartfonowych układach. 

Wygląda na to, że niektóre z wczesnych plotek o Meteor Lake były prawdziwe. Mimo to trzeba pamiętać, że procesory zadebiutują na rynku za przeszło rok, więc Intel może nas jeszcze zaskoczyć. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Meteor Lake - Microsoft potwierdza architektury rdzeni 14. generacji CPU Intela

 0