Meteor Lake zaliczyło regres pod względem IPC w stosunku do poprzedników

Meteor Lake zaliczyło regres pod względem IPC w stosunku do poprzedników

Testy opublikowane przez testera sprzętu Davida Huanga pokazują, że najnowsze procesory Intel Meteor Lake mogą w rzeczywistości mieć słabszą wydajność IPC (liczba instrukcji na zegar) niż procesory Niebieskich 13. i 14. generacji. 

Nieco rozczarowująca wydajność procesora Meteor Lake wyłoniła się już z naszych testów Core Ultra 7 155H, gdzie potwierdziliśmy, że nie zapewniał on imponującego wzmocnienia IPC, ale wygląda raczej na to, że te najnowocześniejsze CPU Intela faktycznie doświadczyły regresji.

IPC jest kluczowym wskaźnikiem ulepszeń architektury przy porównywaniu procesorów z różnych generacji. Możliwość wykonania większej ilości pracy w cyklu zegarowym wskazuje, że nowa architektura zapewnia poprawę w stosunku do swojego poprzednika. Pomiar IPC w dużym stopniu zależy jednak od obciążenia i jest trudny do ustalenia — rozmiary pamięci podręcznej i zestaw instrukcji mogą znacząco wpływać na przepustowość. Huang użył SPECint 2017 do swoich testów, w których wydajność zależy prawie wyłącznie od czystej mocy.

Testy pokazują, że najnowsze procesory Intel Meteor Lake mogą w rzeczywistości mieć słabszą wydajność IPC niż poprzednicy.

meteor lake ipc

Huang przetestował Core Ultra 7 155H i wiele innych procesorów przy użyciu tylko jednego rdzenia, pozostawiając taktowanie procesora na poziomie domyślnym. Następnie wyprowadził wartość IPC, dzieląc wydajność przez prędkość zegara. Jedynym zastrzeżeniem w tych testach jest to, że 155H jest porównywany z Core i7-13700H z pamięcią DDR5, a nie z LPDDR5, co, jak przyznaje Huang, może zafałszować wyniki. Nie powinno to jednak mieć wpływu na sytuację na tyle, aby zmienić wniosek, że IPC Meteor Lake jest niższy niż w układach Raptor Lake.

Procesor Wynik Wydajność na GHz
Apple M3 Pro 11.8 2.92
Apple M2 Pro 10.3 2.94
Core i7-13700H 9.6 1.92
Ryzen 7 7840HS 9.2 1.8
Ryzen 7 7840U 8.91 1.75
Core Ultra 7 155H 8.44 1.76

IPC Meteor Lake jest mniej więcej porównywalne z układami APU AMD Zen 4 Ryzen 7040, co jest dobrą wiadomością, zwłaszcza że nadchodzące APU Ryzen 8040 będą miały identyczną wydajność procesora. Istnieje jednak bardzo wyraźna przepaść pomiędzy Meteor Lake a chipem Apple i Intel powinien pracować nad jej zmniejszeniem, a nie pozwalać na jej poszerzenie.

Z technicznego punktu widzenia trudno powiedzieć, dlaczego Meteor Lake uległ regresowi w tym teście, ale charakterystyka wydajności procesora w innych miejscach sugeruje, że Intel mógł po prostu nie przykładać tak dużej wagi do IPC. Meteor Lake został zaprojektowany przede wszystkim z myślą energooszczędności i usprawnieniach w ramach AI, a do tego jest wyposażony w najpotężniejszą zintegrowaną grafikę w historii firmy. Zawiera również technologię Foveros i wiele płytek wytwarzanych w różnych procesach. Tak więc, chociaż Intel nie pokonuje AMD ani Apple z Meteor Lake w pomiarach IPC, to jednak wciąż ma sporo do zaoferowania, a trudno odmówić innowacyjności tych układom. 

Zdaje się więc, że czysta wydajność procesora nie była priorytetem dla Intela w tym przypadku, ponieważ producent koncentrował się na wydajności AI i grafiki, ale firma zapewne nadal będzie udoskonalać IPC w przyszłych procesorach Lunar Lake i Arrow Lake. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Meteor Lake zaliczyło regres pod względem IPC w stosunku do poprzedników

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł