Test Intel Core Ultra 7 155H. Nowoczesność w nowym wydaniu Niebieskich

Test Intel Core Ultra 7 155H. Nowoczesność w nowym wydaniu Niebieskich

W niniejszym materiale na tapet trafia nowy procesor mobilny Intel Core Ultra 7 155H. Test ten sprawdzi, co do zaoferowania ma dzisiaj debiutująca rodzina CPU laptopowych Meteor Lake, na przykładzie maszyny MSI Prestige 16 AI Evo B1MG. Kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest zmienione nazewnictwo poszczególnych serii Core, gdzie wcześniej mieliśmy przykładowo Core i5 i Core i7, a teraz niebiescy przemianowali je na Core Ultra 5 i Core Ultra 7. Czy jest to dobre posunięcie, ciężko powiedzieć, gdyż niewątpliwie wprowadza to dodatkowe zamieszanie, choć nie pozostaje nic innego, jak się przyzwyczaić do tej nowości. Co do rywali, testowany procesor zmierzy się z dwoma CPU firmy AMD, którymi są: Ryzen 7 7735U oraz Ryzen 7 7840U. Pierwszy z wymienionych modeli to tak naprawdę reprezentant poprzedniej generacji, gdyż bazuje na rdzeniach Zen 3+, podczas gdy drugi wykorzystuje najnowsze technologie czerwonych, m.in. architekturę Zen 4 oraz proces technologiczny 5 nm od TSMC w wersji 4N. Jak Intel Core Ultra 7 155H poradził sobie w starciu z konkurencją, dowiecie się niebawem, ale zanim do tego przejdziemy, czas na prezentację zmian wprowadzanych przez Meteor Lake.

Meteor Lake to pierwsze podejście Intela do modułowej budowy CPU. Zobaczmy na przykładzie Core Ultra 7 155H, jak niebiescy poradzili sobie z tym wyzwaniem.

Test Intel Core Ultra 7 155H. Intel 4 oraz Foveros w akcji

 Arc A750 vs RX 6600 - test porównawczy. Wybieramy najlepsze tanie GPU

Kilka słów na temat recenzowanego procesora

Nowe procesory laptopowe Intela to pierwsze CPU od niebieskich o budowie modułowej. Rdzenie produkowane są w litografii Intel 4, która zastępuje Intel 7, na której bazowały serie Alder Lake oraz Raptor Lake. Oprócz procesu technologicznego, zmieniona jest także ich architektura, jako że mamy Redwood Cove dla dużych i Crestmont dla małych. Odnośnie liczby rdzeni, Intel Core Ultra 7 155H może się pochwalić obecnością sześciu dużych oraz ośmiu małych. Idąc dalej, niebiescy usprawnili również zintegrowane GPU, które dostało 128 bloków EU na architekturze Xe-LPG. A skoro jesteśmy przy iGPU, akurat ta część CPU nie jest wytwarzana w litografii Intel 4, tylko w 5 nm od TSMC w wersji N5. Natomiast układy SoC oraz I/O, które odpowiadają np. za obsługę pamięci RAM oraz linii PCIe, produkowane są w procesie technologicznym 7 nm, znowu od TSMC, w wariancie N6. Innymi słowy, mamy cztery rodzaje jąder krzemowych, które w całość łączy technika nazwana Foveros. Dodatkowo w skład SoC wchodzą dwa ostatnie małe rdzenie, które pracują z jeszcze niższym zegarem i, z racji swego umiejscowienia, nie mają dostępu do cache L3. Przyświecająca temu idea jest taka, aby przy małych obciążeniu, z którym te dwa najsłabsze rdzenie są sobie w stanie poradzić, po prostu wyłączyć układ z głównymi rdzeniami, oszczędzając w ten sposób energię i pozwalając wydłużyć czas pracy na baterii podczas wykonywania najprostszych zadań. Warto także nadmienić, że SoC i I/O zapewniają wsparcie: DisplayPort 2.1 i HDMI 2.1 dla iGPU, Thunderbolt 4 oraz Wi-Fi 6E i Wi-Fi 7.

Test Intel Core Ultra 7 155H. Intel 4 oraz Foveros w akcji

 Test Lexar ARES RGB 2x16 GB 6400 MHz. Szybka pamięć DDR5 z A-die

Omówienie laptopa wykorzystanego do testów

Laptop MSI Prestige 16 AI Evo B1MG, oprócz wspomnianego wcześniej Core Ultra 7 155H, wyposażony jest w 16 GB pamięci LPDDR5 o taktowaniu 6400 MHz i dwa dyski M.2 w standardzie PCIe 4.0, o pojemności 512 GB każdy. Jego wyświetlacz to 16" ekran z matrycą IPS o rozdzielczości 2560x1600, dla którego deklarowane pokrycie DCI-P3 wynosi 100%. Poza tym MSI podkreśla wykonanie obudowy komputera ze stopu aluminium z magnezem oraz bardzo niską masę laptopa, równą zaledwie 1,5 kg. Za chłodzenie odpowiada rozwiązanie nazwane Cooler Boost 3 i muszę przyznać, że sprawdza się ono naprawdę dobrze, gdyż w trakcie testów cooler poradził sobie nawet z TDP procesora podniesionym do 60 W, choć oczywiście towarzyszył temu spory hałas (standardowe TDP dla Core Ultra 7 155H wynosi 28 W). Odnośnie baterii, jej pojemność to 99,9 Wh i według producenta powinno to wystarczyć do zapewnienia min. 16 godzin pracy bez potrzeby jej doładowania (dokładną weryfikację wykonamy w późniejszym czasie, na podstawie sampla sprzedażowego, a nie próbki inżynieryjnej). W temacie komunikacji jest zaś wsparcie Thunderbolt 4 i Wi-Fi 7. Ciekawym dodatkiem jest też MSI AI Engine, który po włączeniu analizuje, co użytkownik robi na laptopie i dynamicznie dostosowuje parametry pracy sprzętu jak limity mocy czy prędkość wentylatora, by zapewnić optymalny komfort użytkowania oraz jak najlepszą wydajność.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Intel Core Ultra 7 155H. Nowoczesność w nowym wydaniu Niebieskich

 0