Micron rozpoczyna produkcję modułów RDIMM DDR5. Pojemność 96 GB? Proszę bardzo

Micron rozpoczyna produkcję modułów RDIMM DDR5. Pojemność 96 GB? Proszę bardzo

Wiele się dzieje ostatnio na rynku półprzewodników i tym samym w segmencie konsumenckich rozwiązań pamięci RAM i dysków SSD. Tym razem skupimy się jednak na serwerach, bo amerykański gigant spocząć na laurach zamiaru jednak nie ma i ogłosił właśnie, że rozpoczął produkcję modułów RDIMM DDR5 o pojemności 96 GB.

RDIMM? RDIMM (z angielskiego Registered Dual In-Line Memory Module), czyli moduły posiadające dodatkowe rejestry w liniach adresowych i kontrolnych są skierowane do stacji roboczych i serwerów, a zatem mowa o rozwiązaniach bardziej profesjonalnych. Firma twierdzi, że nowy sprzęt jest przystosowany do obsługi wysokich obciążeń związanych z przeliczeniami sztucznej inteligencji i do rozbudowanych baz danych, ponieważ oferuje wysoką wydajność bez potrzeby układania w stosy, co oczywiście generuje zdecydowanie wyższe koszty.

 

Pamięć serwerowa

Micron DDR5-4800 96 GB RDIMM w nowych serwerach

Nowe moduły Micron RDIMM DDR5 o pojemności aż 96 GB (DDR5-4800) mogą współpracować z procesorami AMD EPYC czwartej generacji i pracują w serwerach SuperMicro 8125GS, czyli tych do zadań specjalnych. Producent twierdzi, że systemy z procesorami 4. generacji AMD Zen 4 są w stanie za pośrednictwem tych modułów uzyskać dwa razy wyższą przepustowość, wynoszącą aż 378 GB/s, w przeciwieństwie do Zen 3, gdzie zastosowanie modułów DDR4-3200 oznaczało przepustowość "zaledwie" 189 GB/s.

"Dostarczanie rozwiązań pamięci o dużej pojemności, które zapewniają odpowiednią wydajność dla obciążeń intensywnie korzystających z mocy obliczeniowej, ma zasadnicze znaczenie dla roli Micron jako wiodącego innowatora i producenta pamięci. Moduł DRAM DDR5 firmy Micron o pojemności 96 GB zapewnia naszym klientom nowe rozwiązanie zoptymalizowane pod kątem całkowitego kosztu posiadania" — powiedział Praveen Vaidyanathan, wiceprezes i dyrektor generalny Compute Products Group firmy Micron.

Wygląda na to, że postęp technologiczny trwa w najlepsze. Ten wyznaczany jest przede wszystkim przez ciągle rozwijający się rynek profesjonalny i choć porównać go do segmentu konsumenckiego z oczywistych względów nie można, to właśnie tu przeciera się pierwsze szlaki. A wy macie już DDR5 w swoim zestawie?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Micron rozpoczyna produkcję modułów RDIMM DDR5. Pojemność 96 GB? Proszę bardzo

 0