Microsoft chce, by użytkownicy posiadali większą kontrolę nad Windowsem 11

Microsoft chce, by użytkownicy posiadali większą kontrolę nad Windowsem 11

Microsoft ogłosił zmiany, które jego zdaniem poprawią funkcjonowanie Windowsa 11. W założeniu korzyści odczują nie tylko użytkownicy, ale również autorzy aplikacji.

Firma Microsoft przedstawiła zmianę, która ma usprawnić przypinanie aplikacji do paska zadań, menu Start lub pulpitu. W założeniu okna dialogowe pojawiające się niczym powiadomienia wyświetlą zapytanie odnośnie dodania programu. Jako przykład podano apkę Microsoft News, którą można albo nie przypiąć do paska zadań po prawej stronie. Twórcy dostaną dedykowane narzędzie, a dokładniej interfejs API, dzięki czemu ich aplikacje będą mogły skorzystać z tego okna dialogowego. Komunikaty wyświetlą programy stron trzecich i oczywiście Microsoftu. Jednocześnie korporacja doda przycisk "Akceptuj", by to użytkownicy decydowali czy chcą umieścić dany program.

Windowsa 11 otrzyma m.in. nowe API do przypinania aplikacji.

Windows 11

Dzięki temu użytkownicy w założeniu zyskają większą kontrolę nad Windowsem 11. Druga sprawa to nowe URI generujące specjalne łącze, które przeniesie nas bezpośrednio do odpowiedniej sekcji w Ustawieniach, by zmienić ustawienia domyślne. Ta zmiana sprawi, że skończy się błądzenie po ustawieniach np. gdy chcemy zmienić domyślną aplikację do wyświetlania plików PDF czy przeglądarkę internetową. Zostanie to dodanie jako rozszerzenie aktualnego schematu ms-settings: URI. Obecnie rozwiązania będą testowane w niejawnych wersjach okienek na wybranej grupie odbiorców. Nie wiemy, kiedy trafią do finalnego wydania jedenastki. Cóż dobrze, że Microsoft stara się wyjść naprzeciw użytkownikom i sprawić, aby korzystanie z okienek było lepsze.

Windows 11

Tymczasem Windows 11 zaliczył wpadkę z aktualizacją. Użytkownicy zgłaszają, że po najnowszej aktualizacji systemu Windows 11 drastycznie spadły prędkości odczytu w ich dyskach SSD. Cóż, nie pierwszy i zapewne niestety nie ostatni update, który robi "niespodziankę" właścicielom urządzeń. Jeśli chodzi o popularność zgodnie z danymi firmy analitycznej Statcounter Windows 11 zajmuje drugie miejsce i ma 19,13% udziałów w rynku, natomiast niekwestionowanym liderem pozostaje Windows 10 z 73,25% udziałami. Podium zamyka wciąż lubiany i od dawna niewspierany Windows 7 (5,39%).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft chce, by użytkownicy posiadali większą kontrolę nad Windowsem 11

 0