Microsoft: Natychmiast wyłączcie bufor wydruku w Windowsie. Podpowiadamy jak to zrobić

Microsoft: Natychmiast wyłączcie bufor wydruku w Windowsie. Podpowiadamy jak to zrobić

Microsoft po raz kolejny doradza swoim klientom wyłączenie bufora wydruku Windows. Niestety pojawiła się nowa luka, która umożliwia hakerom wykonanie złośliwego kodu na urządzeniach i obecnie jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zatrzymanie i całkowite wyłączenie usługi bufora wydruku.

Jest to już trzecia luka w buforze wydruku, która pojawiła się w ciągu zaledwie pięciu tygodni. Podczas gdy pierwotna krytyczna luka została zidentyfikowana i załatana w czerwcu, podobna – nazwana PrintNightmare – niedługo później wyszła na światło dzienne i została częściowo załatana. Teraz mamy już trzecią podatność w obrębie tej samej usługi, co jest mocno frustrujące dla użytkowników systemu Windows. Microsoft ostrzega klientów o nowej usterce bufora wydruku w trybie online, pisząc: "Luka umożliwiająca podniesienie uprawnień występuje, gdy usługa Bufor wydruku systemu Windows niewłaściwie wykonuje uprzywilejowane operacje na plikach. Osoba atakująca, której uda się wykorzystać tę usterkę, może uruchomić dowolny kod z uprawnieniami SYSTEM. Może następnie instalować programy, przeglądać, zmieniać lub usuwać dane lub tworzyć nowe konta z pełnymi prawami użytkownika".

Microsoft ponownie sugeruje wyłączenie usługi bufora wydruku, aby zneutralizować zagrożenie wynikające z ujawnionej luki zabezpieczeń, pozwalającej przejąc przejęcie komputera ofiary.

microsoft drukarka bufor niebezpieczeństwo

Microsoft po raz kolejny doradza swoim klientom wyłączenie bufora wydruku Windows, po tym jak pojawiła się nowa luka, która umożliwia hakerom wykonanie złośliwego kodu na maszynach. Chociaż łatka naprawiająca tę usterkę zostanie wydana w odpowiednim czasie, najskuteczniejszym obecnie rozwiązaniem jest zatrzymanie i całkowite wyłączenie usługi bufora wydruku. Niestety, jak się domyślacie, wyłączenie bufora wydruku uniemożliwia drukowanie i usługę należy za każdym razem włączać w takiej sytuacji.

Microsoft na swoim blogu podaje taki sposób na trwałe zatrzymanie usługi:

Sprawdź, czy usługa bufora wydruku jest uruchomiona

Uruchom następujące polecenie w programie Windows PowerShell:

Get-Service -Name Spooler

Jeśli bufor wydruku jest uruchomiony lub usługa nie jest wyłączona, wykonaj następujące czynności:

Zatrzymaj i wyłącz usługę bufora wydruku

Jeśli zatrzymanie i wyłączenie usługi Bufor wydruku jest odpowiednie dla danego środowiska, uruchom następujące polecenie w programie Windows PowerShell:

Stop-Service -Name Spooler -Force

Set-Service -Name Spooler -StartupType Disabled

Pamiętajcie, by uruchamiać Windows PowerShell z uprawnieniami administratora, inaczej otrzymacie błędy jak na poniższym screenie:

microsoft drukarka bufor wydruku luka

Inną metodą jest kliknięcie prawym guzikiem myszy na logo Windows na dolnym pasku i wybranie "zarządzanie komputerem". Następnie Usługi i aplikacje > Usługi i na liście odnajdujemy bufor wydruku. Klikamy Zatrzymaj, typ uruchomienia: wyłączony, następnie zapisujemy zmiany. To wszystko. Przed drukowaniem należy ponownie włączyć usługę.

microsoft drukarka bufor jak wyłączyć

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft: Natychmiast wyłączcie bufor wydruku w Windowsie. Podpowiadamy jak to zrobić

 0