Microsoft pracuje nad nowatorskim, przyszłościowym projektem komputera, który mógłby ominąć prawo Moore'a. System, znany jako Analog Iterative Machine (AIM), to analogowa maszyna optyczna, która wykorzystuje fotony i elektrony do bezpośredniego rozwiązywania złożonych problemów matematycznych bez potrzeby stosowania tranzystorów i operacji przetwarzania danych w formacie binarnym.
AIM nie jest dokładnie komputerem, przynajmniej w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ponieważ nie używa bitów ani bajtów do przetwarzania danych i wykonywania obliczeń. Ale już pokazano, ma potencjał przewyższający najnowocześniejszą technologię cyfrową (opartą na krzemie), a nawet najpotężniejsze komputery kwantowe, które są obecnie projektowane.
Maszyna AIM jest zbudowana przy użyciu powszechnie dostępnych technologii optoelektronicznych, które są tanie i łatwo skalowalne.
Maszyna AIM jest zbudowana przy użyciu powszechnie dostępnych technologii optoelektronicznych, które są tanie i skalowalne, jak twierdzi Microsoft i opiera się na „architekturze asynchronicznego przepływu danych”, która nie wymaga wymiany danych między jednostkami pamięci i „lokalizacjami obliczeniowymi”.
AIM nie jest jednak przeznaczony do zadań obliczeniowych ogólnego przeznaczenia. Analogowy komputer optyczny według Microsoftu jest przydatny do rozwiązywania trudnych „problemów optymalizacyjnych”, takich jak dobrze znana zagadka komiwojażera, które leżą u podstaw wielu gałęzi przemysłu, w tym finansów, logistyki, transportu, energii, opieki zdrowotnej i produkcji. Jeśli chodzi o rozwiązywanie wszystkich możliwych kombinacji gwałtownie rosnącego problemu, tradycyjne cyfrowe komputery mają trudności z dostarczeniem rozwiązania w „terminowy, energooszczędny i opłacalny sposób”.
Microsoft wyjaśnia, że AIM został stworzony, aby zająć się dwoma równoczesnymi trendami, coraz trudniejszym w realizacji Prawem Moore'a i przezwyciężaniem ograniczeń wyspecjalizowanych maszyn zaprojektowanych do rozwiązywania problemów optymalizacyjnych. Gigant z Redmond twierdzi, że niekonwencjonalne podejścia oparte na sprzęcie mają ograniczony zakres praktycznych zastosowań, podczas gdy najnowocześniejsze udoskonalenia algorytmiczne stosowane przez AIM mogą rozwiązać większy zakres problemów optymalizacyjnych.
AIM działa z prędkością światła i pozornie zapewnia 100-krotny wzrost wydajności w porównaniu z najbardziej zaawansowanymi dostępnymi obecnie rozwiązaniami cyfrowymi. Na razie AIM jest nadal projektem badawczym z ograniczonym dostępem dla potencjalnych klientów. Maszyna jest już jednak testowana przez brytyjską firmę finansową Barclays, która wykorzystuje ją do śledzenia transakcji pieniężnych na zakup akcji. Wkrótce dostępna będzie również usługa oparta na chmurze, która symuluje algorytm AIM na „wydajnym GPU”.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft opracował innowacyjny komputer, który rozwiązuje praktyczne problemy z prędkością światła