Microsoft skorzysta z usług Intel Foundry do produkcji własnego chipa w procesie Intel 18A

Microsoft skorzysta z usług Intel Foundry do produkcji własnego chipa w procesie Intel 18A

Intel ogłosił właśnie zmianę nazwy swojego oddziału produkującego chipy na Intel Foundry. Podmiot, wcześniej znany jako Intel Foundry Services, twierdzi, że jest „pierwszą na świecie odlewnią przystosowaną do ery sztucznej inteligencji”.

Przy okazji tej zapowiedzi ujawniono także pierwszego, dość zaskakującego klienta Intel Foundry, którym będzie Microsoft. Intel twierdzi, że gigant z Redmond użyje litografii Intel 18A w ich odlewni do produkcji własnych chipów. Dyrektor generalny Microsoftu, Satya Nadella, pojawił się wirtualnie na wydarzeniu Intel Foundry Direct Connect, aby oficjalnie potwierdzić tę wiadomość. W oświadczeniu zawartym w komunikacie prasowym Intela Nadella powiedział:

Ujawniono także pierwszego, dość zaskakującego klienta Intel Foundry, którym będzie Microsoft.

„Jesteśmy w trakcie bardzo ekscytującej zmiany platformy, która zasadniczo zmieni produktywność każdej pojedynczej organizacji i całej branży. Aby zrealizować tę wizję, potrzebujemy niezawodnych dostaw najbardziej zaawansowanych, wydajnych i wysokiej jakości półprzewodników. Właśnie dlatego jesteśmy tak podekscytowani współpracą z Intel Foundry i dlatego wybraliśmy projekt chipa, który planujemy wyprodukować w procesie Intel 18A”.

intel

Microsoft nie ujawnił żadnych szczegółów na temat tego nowego chipa, który Intel Foundry wyprodukuje dla firmy. W listopadzie 2023 r. Microsoft ogłosił dwa nowe customowe procesory zaprojektowane specjalnie z myślą o obciążeniach AI.

Intel wykorzystał swoje wydarzenie do zaprezentowania planu działania odlewni na kilka następnych lat. Proces Intel 18A będzie gotowy jeszcze w 2024 r. Bardziej zaawansowany proces Intel 14A został dziś dodany do harmonogramu, ale prawdopodobnie nie będzie gotowy jeszcze przez jakiś czas.

Gigant z Santa Clara ujawnił także szereg partnerów, z którymi będzie współpracować Intel Foundry, w tym Synopsys, Cadence, Siemens, Ansys, Lorentz i Keysight. Wszystkie te firmy będą oferować „kwalifikację narzędzi i IP”, dzięki czemu klienci tacy jak Microsoft będą mogli przyspieszyć projektowanie swoich chipów w oparciu o proces Intel 18A.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft skorzysta z usług Intel Foundry do produkcji własnego chipa w procesie Intel 18A

 0