Microsoft Surface Laptop w wersji dla oszczędnych, z procesorem Core m3

Microsoft Surface Laptop w wersji dla oszczędnych, z procesorem Core m3

Nieoczekiwanie Microsoft zdecydował się na wprowadzenie ekonomicznej wersji komputerka Surface Laptop. Urządzenie wyposażono w procesor Intel Core m3-7Y30, a więc ten sam, co podstawowy model tabletu Surface Pro (2017).

Surface Laptop to niewielki komputer przenośny, który niegdyś zaliczylibyśmy do grona nieistniejącej już, przynajmniej w oficjalnej terminologii producentów, grupy ultrabooków. Urządzenie to ma 13,5-calową matrycę PixelSense (IPS), o rozdzielczości 2256 x 1504 piksele, a ponadto m.in. kamerę internetową 720p, port USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0), Mini Display Port i solidny podsystem łączności - WiFi 802.11ac oraz Bluetooth 4.1. Dotychczas najtańszą wersją wyposażeniową była ta oparta na procesorze Core i5-7200U, czyli dwurdzeniowej i czterowątkowej jednostce o taktowaniu 2,5 - 3,1 GHz, z 3 MB pamięci L3 i układem graficznym HD Graphics 620. Za ten model, pracujący domyślnie pod kontrolą systemu Windows 10 S, w regularnej sprzedaży, trzeba zapłacić niespełna 5 tys. złotych. 

Surface Laptop - specyfikacje

Amerykańska korporacja, bez większych zapowiedzi, postanowiła również wyjść naprzeciw klientom o mniej zasobnej kieszeni (albo wymagającym dłuższej pracy na baterii). W sklepach na terenie Stanów Zjednoczonych pojawił się właśnie Surface Laptop z procesorem Core m3-7Y30. Jest to również dwurdzeniowa i czterowątkowa jednostka, ale taktowana z częstotliwością 1,0 - 2,6 GHz, wyposażona jednak przy tym w nieco więcej, bo 4 MB pamięci L3. Technicznie rzecz biorąc, układ graficzny pozostaje ten sam, z 24 jednostkami obliczeniowymi, ale wskutek obniżonych taktowań zyskał on nazwę HD Graphics 615. Co ważne, TDP w tym przypadku, zamiast 15 W, wynosi 4,5 W. Teoretycznie powinno zagwarantować to nieco dłuższy czas pracy na baterii, o ile oczywiście producent nie zmniejszy przy okazji pojemności akumulatora.

Pomijając procesor, wszystkie pozostałe komponenty żywcem przeniesiono ze starszej wersji. Są to 4 GB pamięci operacyjnej DDR3L-1866, a także 128-gigabajtowy dysk SSD, z interfejsem M.2 PCIe. Podczas gdy wersja z Core i5-7200U, w Stanach Zjednoczonych, kosztuje 999 dolarów, nowość wyceniono na 799 dolarów. Tym samym w Polsce Surface Laptop z Core m3-7Y30 powinien kosztować około 4 tys. złotych, w regularnej dystrybucji. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft Surface Laptop w wersji dla oszczędnych, z procesorem Core m3

 0