Microsoft twierdzi, że się nie da. On jednak uruchomił funkcję AI bez najnowszego procesora

Microsoft twierdzi, że się nie da. On jednak uruchomił funkcję AI bez najnowszego procesora

Pewien deweloper udowodnił, że wcale nie jest potrzebne NPU, aby uruchomić nową funkcję AI Windowsa 11. Recall zadziałał na starszej platformie ARM. Deweloper twierdzi, że jego uruchomienie powinno być także możliwe na komputerach z procesorami Intela oraz AMD.

Microsoft ogranicza pewne funkcje systemu Windows 11 tylko dla platformy ARM. Ma to oczywiście związek ze zbliżającym się wprowadzeniem na rynek pierwszych komputerów wyposażonych w chipy z rodziny Snapdragon X. Jako przykład możemy podać zintegrowaną z systemem technologię upscalingu nazwaną Auto SR. Początkowo będzie ona wymagać właśnie procesora Snapdragon X. I nie wiadomo, kiedy jej dostępność zostanie rozszerzona.

Jak się jednak okazuje do jej działania wcale nie potrzebujemy NPU. Deweloper Albacore pokazał, że udało mu się uruchomić Recall na obecnie dostępnym sprzęcie Arm64.

Kolejną rzeczą jest funkcja Recall, która będzie działać wyłącznie na komputerach Copilot+. Czyli takich wyposażonych w jednostki NPU zdolne do obsługi przynajmniej 40 bilionów operacji na sekundę (TOPs). Przypomnijmy, że pierwszymi komputerami Copilot+ jakie się pojawią będą modele wyposażone w procesory Snapdragon X Elite oraz Snapdragon X Plus. Dostępność Recall będzie więc z początku bardzo ograniczona.

Jak się jednak okazuje do jej działania wcale nie potrzebujemy NPU. Deweloper Albacore pokazał, że udało mu się uruchomić Recall na obecnie dostępnym sprzęcie Arm64. Nie potrzeba więc najnowszego Snapdragona X z potężnym NPU. Deweloper informuje, że funkcja ta powinna również działać na procesorach Intela oraz AMD. Teoretycznie.

Pozostaje tylko pytanie o wydajność. Na przedstawionym nagraniu widzimy, że funkcja wyciągania tekstu z przechwyconego ekranu działa bez większych problemów, choć widać pewne kłopoty z płynnością. Być może spowodowane jest to po części faktem używania narzędzia do nagrywania ekranu. 

To już nie pierwszy raz, kiedy Microsoft twierdzi, że pewnego oprogramowania nie da się uruchomić bez konkretnego sprzętu. Dobrze pamiętamy przecież zamieszanie związane z wymaganiami Windowsa 11. Finalnie udało się jednak znaleźć sposoby, aby uruchamiać jedenastkę nie spełniając wymagań związanych z procesorem czy modułem TPM.

Jak działa Recall?

Co do samej funkcji Recall to dla wielu użytkowników nie jest ona czymś, co zmotywowałoby ich do przesiadki na nowszy sprzęt, a wręcz przeciwnie. W dużym skrócie Recall działa tak, że co jakiś czas robi snapshoty (migawki) pracując przy tym w tle. Dzięki tym migawkom możemy następnie przejść po stworzonej osi czasu, aby odszukać informacje znajdujące się na ekranie gdy otwarte było jakieś okno. Możliwe jest wyszukiwanie zawartości, w tym tekstu i obrazów przy użyciu języka naturalnego. Zapewnia to lokalna analiza snapshotów.

Krótko mówiąc nasze działania na komputerze są stale rejestrowane przez system ilekroć coś zmieni się na ekranie. I chociaż Microsoft przekonuje, że dane tworzone przez Recall są przechowywane lokalnie to niektórzy wciąż mogą mieć spore wątpliwości w kwestii prywatności. I ciężko im się dziwić.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft twierdzi, że się nie da. On jednak uruchomił funkcję AI bez najnowszego procesora

 0