Microsoft ujawnia autorskie chipy dla centrów danych i AI. 128-rdzeniowe CPU i masywne GPU Maia 100 

Microsoft ujawnia autorskie chipy dla centrów danych i AI. 128-rdzeniowe CPU i masywne GPU Maia 100 

Microsoft ogłosił projekt, który „opracowuje w tajemnicy od lat”. Własny, customowy układ scalony w postaci dwóch nowych chipów serwerowych. Firma zaprezentowała owoce swojej pracy na Microsoft Ignite, prezentując akcelerator Azure Maia 100 do zadań związanych ze sztuczną inteligencją i generatywną sztuczną inteligencją oraz Azure Cobalt 100, czyli 128-rdzeniowy procesor ARM do obciążeń obliczeniowych ogólnego przeznaczenia w chmurze Microsoft Cloud.

Ideą projektu jest dostosowanie „wszystkiego, od chipów po usługi”, aby sprostać współczesnemu zapotrzebowaniu na sztuczną inteligencję. Oprócz tworzenia własnych chipów Microsoft zadbał o zoptymalizowanie wszystkich innych elementów pod kątem obciążeń AI, takich jak oprogramowanie, szafy serwerowe i systemy chłodzenia.

Microsoft ogłosił projekt, który „opracowuje w tajemnicy od lat”. Własny, customowy układ scalony w postaci dwóch nowych chipów serwerowych.

„Microsoft buduje infrastrukturę wspierającą innowacje w zakresie sztucznej inteligencji i na nowo organizujemy sobie każdy aspekt naszych centrów danych, aby sprostać potrzebom naszych klientów. W skali, w jakiej działamy, ważna jest dla nas optymalizacja i integracja każdej warstwy stosu infrastruktury, aby zmaksymalizować wydajność, zdywersyfikować nasz łańcuch dostaw i dać klientom wybór infrastruktury” - tłumaczy gigant z Redmond.

Microsoft chip

Microsoft twierdzi, że akcelerator Azur Maia AI został zaprojektowany specjalnie dla stosu hardware'wego Azure, zapewniając „absolutnie maksymalne wykorzystanie sprzętu”. Jeśli chodzi o Azure Cobalt, jest to energooszczędny układ ARM do rozwiązań natywnych w chmurze, charakteryzujący się zoptymalizowanym stosunkiem wydajności do mocy w centrach danych.

Microsoft chip

Aby uwzględnić nowe chipy w istniejącej infrastrukturze centrum danych, Microsoft przeprojektował szafy serwerowe (nowe procesory wymagają szerszych płyt) i wdrożył rozwiązania chłodzenia cieczą. Na początku przyszłego roku firma wprowadzi do centrów danych nowe procesory zorientowane na sztuczną inteligencję, początkowo obsługując rozwiązania Microsoft Copilot i usługę Azure OpenAI.

Oprócz wprowadzenia na rynek własnych układów dla sztucznej inteligencji, Microsoft rozszerza współpracę z innymi producentami, aby zapewnić klientom więcej opcji. Firma uruchomiła wersję preview nowych maszyn wirtualnych zasilanych kartami graficznymi NVIDIA H100 Tensor Core. Ponadto gigant oprogramowania planuje zastosować procesor NVIDIA H200 Tensor Core i AMD MI300X. Te dodatki zapewnią wydajność, niezawodność i efektywność w zakresie szkoleń średniego i wysokiego zasięgu oraz generatywnej sztucznej inteligencji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft ujawnia autorskie chipy dla centrów danych i AI. 128-rdzeniowe CPU i masywne GPU Maia 100 

 0