Jeśli jesteście pecetowymi graczami, to możecie być sfrustrowani brakiem kart graficznych. Wiele osób z tego powodu decyduje się na zakup gotowego komputera z systemem Windows 11 (ten debiutuje już jutro). Najnowsze doniesienia mogą jednak ostudzić ich zapał.
Nowy system operacyjny Microsoftu kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo i jak się właśnie dowiadujemy, może to mieć negatywny wpływ na wydajność. W przypadku gotowych komputerów z Windows 11 OS będzie dostarczany z domyślnie włączonym zabezpieczeniem Virtualization-Based Security (VBS), a jak właśnie donosi PC Gamer, ta funkcja bezpieczeństwa może znacząco obniżyć wydajność w grach. Redakcja została po raz pierwszy zaalarmowana o problemie przez firmę znaną wcześniej jako Underwriters Laboratories, obecnie znaną po prostu jako UL. Mówimy tu o twórcach benchmarku 3DMark. Firma skontaktowała się z dziennikarzami, aby poinformować ich, że pełny pakiet 3DMark obsługuje system Windows 11, ale zawiera informację o wpływie VBS na wydajność.funkcja bezpieczeństwa może znacząco obniżyć wydajność w grach.
Jak donosi PC Gamer, funkcja bezpieczeństwa VBS w Windows 11 może znacząco obniżyć wydajność w grach.
Dave James z PC Gamer postanowił to zweryfikować i przeprowadził szybki zestaw benchmarków w systemie Windows 11 z włączonym i wyłączonym VBS. Używając procesora Intel Core i7-10700K i karty GeForce RTX 3060 Ti, przetestował 3DMark Time Spy, Far Cry New Dawn, Metro Exodus, Shadow of the Tomb Raider i Horizon: Zero Dawn. Jak się okazuje, Far Cry był jedyną grą, która nie odnotowała ogromnego spadku wydajności, a i ta gra wypadła o kilka punktów procentowych gorzej.
Inne wyniki były bardziej niepokojące. Spadek o 10% w 3DMarku nie ma większego znaczenia dla większości ludzi, ale o 24% mniejszą wydajność zanotowano w Metro Exodus, o 25% w Horizon: Zero Dawn i o 28% w Shadow of the Tomb Raider. Oczywiście jest to bardzo mały zestaw próbek, a testy te przeprowadzono tylko na jednym komputerze, więc z pewnością możliwe jest, że są to niereprezentatywne wyniki lub że przedpremierowy charakter systemu Windows 11 jest przyczyną tak dużych spadków.
Ze swojej strony Microsoft zauważa, że Departament Obrony USA wymaga już tych zabezpieczeń dla wszystkich używanych komputerów i uważa, że korzyści w zakresie bezpieczeństwa są warte utraty wydajności. Obsługa tej funkcji jest najwyraźniej głównym powodem dziwacznych i pozornie arbitralnych wymagań systemowych dla systemu Windows 11. Należy zauważyć, że chociaż w obecnych kompilacjach systemu Windows 11 nie otrzymujemy prostej opcji wyłączenia VBS, to jednak można tego dokonać w rejestrze. Taka funkcja może oczywiście pojawić się również w ostatecznej wersji systemu operacyjnego, być może jako przełącznik w już obecnym panelu Exploit Protection.
Warto też podkreślić, że Microsoft będzie wymagał od większości producentów OEM włączenia tej funkcji w swoich gotowych systemach. Jednak VBS nie jest obecnie włączony w nowych instalacjach systemu Windows 11, a Microsoft twierdzi, że nie będzie wymagany w przypadku uaktualnień z systemu Windows 10, chyba że dokonamy update'u z wersji Enterprise. Nie wiadomo, czy tak będzie dalej, ale z pewnością będziemy śledzić tę kwestię.
Zobacz także:
- Fairphone 4 - „uczciwy” smartfon z modułową budową i 5-letnią gwarancją
- Amazon wystawił Core i9-12900K, Core i7-12700K oraz Core i5-12600K. Ile zapłacimy za Alder Lake?
- Radeon RX 6600 będzie świetną opcją do kopania Ethereum. To zła wiadomość dla graczy
Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft VBS bardzo niekorzystnie wpływa na wydajność w grach w Windows 11