Microsoft wydłuża okres aktualizacji Windows 10 S do marca 2018

Microsoft wydłuża okres aktualizacji Windows 10 S do marca 2018

Windows 10 S zadebiutował wraz z Surface Laptop, najnowszym laptopem Microsoftu. System jest preinstalowany na urządzeniu, choć gdyby okazał się niewystarczający, istniała opcja aktualizacji do Windows 10 Pro do końca tego roku. Firma z Redmond postanowiła jednak okres ten wydłużyć.

Surface Laptop dostępny jest w sprzedaży od 15 czerwca i jest zarazem pierwszym urządzeniem z Windows 10 S, specjalną, skrojoną na miarę wersją Windows 10. Cechuje się przede wszystkim tym, że można uruchamiać na nim wyłącznie aplikacje ze sklepu Windows Store, a więc nowoczesne, stworzone pod platformę UWP programy. O ile może wydawać się to na pierwszy rzut oka ograniczające i jest to jak najbardziej uzasadnione, ma to także swoje plusy. Niewątpliwie wśród nich należy wymienić bezpieczeństwo, gdyż tego typu oprogramowanie uruchomione jest w wyizolowanej piaskownicy, a więc w żaden sposób złośliwie nie dokona żadnych zmian systemu. Ponadto każda z aplikacji w teorii może wspierać różnorodne formy interakcji, od dotyku a na elektronicznym piórze z Windows Ink skończywszy.

Microsoft wydłuża darmowy okres aktualizacji z Windows 10 S do Windows 10 Pro o 3 miesiące. Oferta kończy się wraz z 31 marca 2018.

W przypadku jednak, gdy aplikacje UWP to za mało, a w końcu Surface Laptop to nietani kawałek magnezu i alcantary (4999 PLN za najtańszy model) - można zaktualizować system do Windows 10 Pro. Przywilej ten miał przysługiwać za darmo do końca tego roku, po czym Microsoft żądałby opłaty wynoszącej 49 USD. Tymczasem firma z Redmond zmienia zdanie i przedłuża okres darmowej aktualizacji do marca 2018. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, co sprawiło, że Microsoft zdecydował się na to posunięcie, jednak chyba nie będzie dalekie od prawdy stwierdzenie, że prawdopodobnie Windows 10 S nie jest do końca jednak gotowy. Może nie tyle w kwestii samego siebie, lecz okalającej go infrastruktury, w tym aplikacji. Niewątpliwie przestawienie się na UWP to kusząca alternatywa, zważywszy, że Surface Laptop ma zarówno ekran dotykowy, jak i obsługuje pióro, jednak prawdopodobnie ciężko w obliczu deficytu aplikacji zdecydować się w 100% na pozostanie przy edycji S.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft wydłuża okres aktualizacji Windows 10 S do marca 2018

 0