Prezydent Salwadoru ma niemal obsesję na punkcie Bitcoina, jednak jego entuzjazmu nie podziela Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF), który zaleca usunięcie statusu prawnego środka płatniczego waluty cyfrowej ze względu na ryzyko finansowe i konsumenckie.
Salwador, który stał się pierwszym krajem, który zaakceptował Bitcoina jako legalną walutę (obok dolara amerykańskiego) w 2021 r., zwrócił się do IMF o pożyczkę w wysokości 1,3 miliarda dolarów w zeszłym roku, ale organizacja niechętnie wykłada pieniądze ze względu na obawy dotyczące kryptowaluty W ubiegłym roku IMF przeprowadził jedną ze swoich konsultacji, w ramach której pracownicy odwiedzają kraj w celu przygotowania raportu oceny ekonomicznej. We wtorek dyrektorzy IMF zgodzili się z ustaleniami podkreślającymi „duże ryzyko związane z używaniem Bitcoin dla stabilności finansowej, integralności finansowej i ochrony konsumentów, a także związanych z nimi zobowiązań fiskalnych”.
IMF, organizacja w ramach ONZ, zajmująca się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie, wezwała Salwador do zmiany statusu prawnego Bitcoina.
IMF wezwało władze Salwadoru „do zawężenia zakresu prawa dotyczącego Bitcoina poprzez usunięcie statusu prawnego środka płatniczego Bitcoina”, a niektórzy członkowie „wyrazili również zaniepokojenie ryzykiem związanym z emisją obligacji zabezpieczonych Bitcoinem”. Salwador sporo inwestuje w Bitcoiny, kupując podczas spadków i obecnie posiada około 1800 monet wartych 68 mln USD.
Patrząc jednak na inwestycje Salwadoru związane z kryptowalutą, nie porzucą łatwo rozpoczętych projektów, które obejmują choćby wydobywanie monet z zasilanym przez wulkan mieście Bitcoin City, w którym nie będzie żadnych podatków poza VAT. Prezydent musi jednak sam mierzyć się z założonymi planami. Bank Światowy odmówił pomocy we wdrożeniu Bitcoina, a wielu obywateli sprzeciwia się używaniu kryptowaluty.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Międzynarodowy Fundusz Walutowy wzywa Salwador do rezygnacji z Bitcoina jako środka płatniczego