Mindfactory: Sprzedaż CPU AMD była w listopadzie dwa razy wyższa od Intela

Mindfactory: Sprzedaż CPU AMD była w listopadzie dwa razy wyższa od Intela

Od kilku miesięcy staramy się regularnie sprawdzać wyniki sprzedaży procesorów z niemieckiego sklepu Mindfactory, bo ten jako jeden z nielicznych chwali się tego typu danymi, a do tego jest największym internetowym sklepem u naszych zachodnich sąsiadów, co daje nam możliwość dobrego oglądu sytuacji na rynku i panujących w tym segmencie trendów. Wygląda na to, że dobra passa AMD z poprzednich miesięcy wciąż trwa i obecnie można już nawet mówić o wyraźniej dominacji Ryzenów nad niebieskimi konkurentami. Listopad może okazać się przełomowym miesiącem dla Czerwonych w tym aspekcie, bo obserwujemy już pewną stabilizację i pomimo dużych spadków na giełdzie (warto jednak podkreślić, że te objęły praktycznie cały sektor technologiczny i nie ominęły też Intela), firma może mieć duże powody do zadowolenia (zakładając oczywiście, że dane z Mindfactory przynajmniej w pewnym stopniu odzwierciedlają globalną sytuację).

Sprzedaż układów AMD w stosunku do Intela wynosiła w ubiegłym miesiącu w sklepie Mindfactory praktycznie 2:1.

Mindfactory Sprzedaż CPU AMD była w listopadzie dwa razy wyższa od Intela

Warto zacząć od tego, że wyniki sprzedaży AMD wyraźnie poprawiają się praktycznie od początku problemów z dostępnością procesorów Intela, czyli od połowy roku. Już w czerwcu producent Ryzenów pochwalić mógł się 45% udziałami w sprzedaży Mindfactory, w lipcu osiągnięto poziom równowagi pomiędzy produktami obu firm, a w sierpniu Czerwoni wyszli na minimalne prowadzenie (51%). Bardzo duży wzrost sprzedaży CPU AMD odnotowano we wrześniu, ponieważ za sprawą gwałtownych wzrostów cen intelowskich jednostek, sprzedaż głównego konkurenta przejęła 65% udziałów w niemieckim sklepie. W październiku było to już aż 71%, a w listopadzie uzyskiwano bardzo podobny wynik 69%, co oznacza, że sprzedaż układów AMD w stosunku do Intela wynosi praktycznie 2:1. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by w grudniu sytuacja miała się odmienić, szczególnie że partnerzy Niebieskich sugerują, że problemy z podażą procesorów giganta z Santa Clara potrwać mogą przynajmniej do drugiego kwartału przyszłego roku.

Mindfactory Sprzedaż CPU AMD była w listopadzie dwa razy wyższa od Intela

Przyglądając się bliżej poszczególnym wynikom, widać, że CPU z serii Pinnacle Ridge odpowiedzialne były za 68% sprzedaży wszystkich konsumenckich CPU AMD, a Summit Ridge zgarnęły 17%. W obozie Intela układy Coffee Lake odpowiedzialne były za 71% sprzedaży, a nowsze, ale też dużo droższe, Coffee Lake Refresh za 21%. Jeśli zaś chodzi o indywidualne osiągnięcia, to trzy najpopularniejsze procesory to Ryzen 5 2600, Ryzen 7 2700X i R5 2600X, a Intel Core i7-8700K znalazł się na czwartym miejscu. AMD przebiło także swojego rywala, jeśli chodzi o udziały w przychodach. Ich procesory wygenerowały bowiem 56% obrotu, natomiast Intela 44%, aczkolwiek nie da się nie zauważyć, że wyniki te sugerują dużo niższą średnią cenę sprzedaży produktów czerwonej ekipy (w innym wypadku przewaga tutaj także wynosiłaby 2:1). Trzeba przyznać, że wygląda to bardzo dobrze dla AMD i widać, że obrana strategia okazała się być skuteczna, choć Intel sam się nieco podłożył. Niemniej jednak, wraz z premierą 7 nm układów Ryzen 3000, trend ten może się jeszcze pogłębić, tym bardziej, że na odpowiedź w postaci 10 nm jednostek Core przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mindfactory: Sprzedaż CPU AMD była w listopadzie dwa razy wyższa od Intela

 0