Mobilne układy AMD Ryzen 6000 otrzymać mają CPU Zen 3+ i iGPU RDNA 2. Co z desktopami?

Mobilne układy AMD Ryzen 6000 otrzymać mają CPU Zen 3+ i iGPU RDNA 2. Co z desktopami?

Według znanego z przecieków użytkownika Twittera ExecutabieFix procesory AMD z serii Ryzen 6000 będą miały ostatecznie wbudowaną grafikę opartą na architekturze RDNA 2 z maksymalnie 12 jednostkami obliczeniowymi. Zakładać należy, że ta seria mobilnych układów nazywać będzie się Ryzen 6000G. Te laptopowe procesory, znane pod nazwą kodową Rembrandt, to w zasadzie APU łączące rdzenie CPU oparte na architekturze Zen 3+ (Warhol) z GPU RDNA 2. Zen 3+ nie zostało jeszcze oficjalnie potwierdzone przez AMD i nie pojawiło się na żadnym oficjalnym harmonogramie firmy, ale jest przedmiotem coraz większej liczby przecieków i plotek sięgających zeszłego roku, kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy, że w tym roku Czerwoni mogą wypuścić ulepszoną wersję technologii Zen 3. 

Procesory AMD z serii Ryzen 6000 podobno otrzymają wbudowaną grafikę opartą na architekturze RDNA 2 z maksymalnie 12 jednostkami obliczeniowymi.

 

Jeśli przecieki są prawdziwe, Zen 3+ jest zasadniczo odświeżeniem procesorów AMD z serii Ryzen 5000 (Vermeer), zakładającym przejście z 7-nanometrowej produkcji układów do 6 nanometrów. Mówi się, że architektura ta przyniesie obsługę dla pamięci DDR5 i LPDDR5, ale pozostanie przy PCI Express 4.0 (dopiero Zen 4 zapewni obsługę PCI Express 5.0), co oznaczać może, że Intel uzyska przewagę w tym zakresie, gdyż jego nadchodząca platforma Alder Lake przynieść ma wsparcie dla PCIe 5.0. ExecutableFix twierdzi, że GPU Rembrandt otrzymają maksymalnie 12 jednostek CU, co przekłada się na do 768 procesorów strumieniowych (SP) do wykonywania zadań graficznych. Aby spojrzeć na to z perspektywy, stacjonarny Radeon RX 6700 XT jest wyposażony w procesor graficzny Navi 22 XT z 40 jednostkami CU i 2560 SP. Mówi się również, że AMD przygotowuje Radeona RX 6700 (bez XT) zbudowanego na bazie GPU Navi 22 XTL z 36 CU i 2304 SP. W porównaniu z tą kartą otrzymamy jedną trzecią mocy graficznej dla najwyższej konfiguracji Rembrandta.

To naprawdę dobry wynik dla wbudowanego rozwiązania graficznego. Oznacza to również, że AMD wreszcie zrezygnuje z recyklingu swojej architektury Vega w APU - obecne Ryzeny 5000G (Cezanne) łączą bowiem rdzenie procesorów Zen 3 z iGPU Vega, a APU Ryzen 4000G również wykorzystywały architekturę Vega. Czas na zmianę i wygląda na to, że AMD w końcu takowej dokona. Ciekawostką jest to, że ExecutableFix stwierdzi, że widział odniesienia do Zen 3+ tylko w stosunku do Rembrandta. Możliwe więc, że AMD wypuści odświeżone procesory tylko na rynku mobilnym i architektura ta nie trafi w ogóle do desktopów. Przekonamy się pod koniec roku. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mobilne układy AMD Ryzen 6000 otrzymać mają CPU Zen 3+ i iGPU RDNA 2. Co z desktopami?

 0