Mod UEFI umożliwia obsługę Resizable BAR na starych platformach, poprawiając wydajność CPU

Mod UEFI umożliwia obsługę Resizable BAR na starych platformach, poprawiając wydajność CPU

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że starsze karty graficzne NVIDII dostały zastrzyk mocy, który poprawia ich wydajność nawet o 75%. Okazuje się jednak, że również starsze procesory doczekały się moda, który potrafi znacząco przyspieszyć ich działanie. Choć w tym przypadku nie mówimy o aż tak dużej poprawie. 

Jeśli korzystacie ze starszej platformy, która nie obsługuje ReBAR, , dostępny jest mod, któy aktywuje tę funkcję. Projekt open source ReBarUEFI, na który nieco więcej światła postanowiły rzucić redakcje HKEPC i PCGamer, oferuje rozwiązanie, które rzekomo zwiększa wydajność w grach średnio o 6%.

Jeśli korzystacie ze starszej platformy, która nie obsługuje ReBAR, dostępny jest mod, któy aktywuje tę funkcję.

ResizableBAR zyskał popularność w 2020 r., kiedy firma AMD wprowadziła technologię Smart Access Memory, będącą w zasadzie nazwą marketingową istniejącej funkcji PCI Express, która wówczas nie była powszechnie używana. Chociaż funkcja ta była obecna na wielu płytach głównych od ponad dekady, zyskała szerokie zainteresowanie dopiero w przypadku AMD SAM, co skłoniło innych producentów do pójścia w ślady.

Projekt ReBarUEFI działa jako moduł startowy, zastępując istniejące funkcje sprawdzające kompatybilność ReBAR. Dostosowuje on rozmiar ReBAR podczas uruchamiania systemu i sprytnie przekonuje system do jego aktywacji. Co prawda nie będzie to miało uniwersalnego zastosowania i niektóre platformy mogą wymagać włączenia kodowania 4G, nawet jeśli takie funkcje są ukryte w opcjach, ale po szczegóły odsyłamy na stronę GitHub.

Z naszego punktu widzenia najistotniejsze jest, że ta modyfikacja umożliwia użytkownikom aktywację ReBAR na starszych platformach, takich jak Intel Sandy Bridge z 2011 roku. Po włączeniu ReBAR może przydzielić ponad 256 MB pamięci systemowej, która jest  mapowana do pamięci GPU. Przydział ten może zauważalnie poprawić wydajność wielu gier. Według autora tego moda włączenie ReBAR na procesorze Core i3-3470 w połączeniu z kartą graficzną Radeon RX 580 może skutkować nawet 12% wzrostem wydajności po aktywowaniu 2 GB rozmiaru BAR.

Jak zawsze, podczas korzystania z modów, zalecamy dużą ostrożność. Zwłaszcza przy grzebaniu w BIOS-ach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mod UEFI umożliwia obsługę Resizable BAR na starych platformach, poprawiając wydajność CPU

 0