Model Y pokonał Toyotę Corollę. Tesla ma najlepiej sprzedające się auto na świecie

Model Y pokonał Toyotę Corollę. Tesla ma najlepiej sprzedające się auto na świecie

Według analizy przeprowadzonej przez JATO Dynamics, w pierwszym kwartale 2023 roku Tesla Model Y stał się najlepiej sprzedającym się samochodem na świecie, co jest niezwykłym osiągnięciem dla pojazdu elektrycznego i pierwszym w historii tego typu wynikiem.

Sprzedaż Modelu Y stale rośnie na całym świecie przez kilka ostatnich lat, co doprowadziło do tego, że samochód ten stał się najlepiej sprzedającym się pojazdem na globalnym rynku. Już przed wprowadzeniem tego modelu na rynek Tesla wykazywała przekonanie, że popyt na ten samochód może osiągnąć roczną sprzedaż na poziomie miliona egzemplarzy.  W tamtym czasie ten cel był uważany za ambitny, a wielu postrzegało go jako kolejny przykład nadmiernie "optymistycznej" prognozy ze strony Tesli. Jednak w ubiegłym roku Tesla ogłosiła, że Model Y jest na dobrej drodze, aby stać się najlepiej sprzedającym się samochodem na świecie w 2023 roku.

Tesla Model Y jest najlepiej sprzedającym się samochodem na świecie. Jest to pierwszy w historii przypadek, gdy auto elektryczne znajduje się na szczycie rankingu sprzedaży, deklasując dotychczasowego lidera - Toyotę Corollę.

W minionym roku Model Y zajął pierwsze miejsce jako najlepiej sprzedający się pojazd w Europie i Kalifornii. W Chinach uplasował się na czwartym miejscu, co i tak było świetnym wynikiem, biorąc pod uwagę różnorodność preferencji i dostępność różnych modeli samochodów w porównaniu z resztą świata. Na liście najlepiej sprzedających się pojazdów w Stanach Zjednoczonych znalazł się w pierwszej dziesiątce, przegrywając z niektórymi pick-up'ami i SUV'ami. Mimo wszystko Model Y zajął trzecie miejsce w rankingu najlepiej sprzedających się samochodów na całym świecie w minionym roku.

Teraz wygląda na to, że prognoza sprzedaży Tesli się spełniła. Model Y zdystansował Toyotę Corollę i stał się najlepiej sprzedającym się samochodem na świecie w pierwszym kwartale, a prognozy wskazują, że może utrzymać tę pozycję przez cały rok.

Według danych zebranych przez analityka JATO Dynamics, Felipe Munoz, i przedstawionych przez Motor1, Model Y osiągnął sprzedaż 267 200 egzemplarzy w pierwszym kwartale na 53 rynkach, z prognozami/szacunkami dla pozostałych regionów. To przewyższyło sprzedaż Corolli, która wyniosła 256 400 w tym samym okresie, i znacząco wyprzedziło pięć innych pojazdów z pierwszej piątki, w tym Hilux, RAV4 i Camry, które również należą do Toyoty.

Choć nie można jeszcze przewidzieć, czy Model Y utrzyma swoją pozycję przez resztę roku, sprzedaż tego modelu nadal rośnie, podczas gdy sprzedaż Corolli wykazuje tendencję spadkową.  Dodatkowo, dzięki znacznym obniżkom cen Modelu Y przez Teslę w tym roku, samochód ten staje się bardziej dostępny dla większej liczby osób w porównaniu do 2022 roku, co widać po słupkach sprzedaży. W 2022 roku Tesla miała dwa pojazdy wśród dziesięciu najlepiej sprzedających się samochodów na świecie, a Model Y osiągnął sprzedaż na poziomie 759 tysięcy egzemplarzy. Średnia sprzedaż kwartalna wynosiła wówczas 189 tysięcy egzemplarzy, a tegoroczna sprzedaż w pierwszym kwartale wyraźnie przewyższa tę liczbę, co wskazuje na znaczący wzrost. Poza tym Model Y to nowoczesny pojazd oparty na nowej technologii, podczas gdy Corolla to długoletni standard - choć obie iteracje pojazdów pojawiły się w podobnym czasie, tj. 2018 dla Corolli i 2019 dla Modelu Y.

Jeśli Model Y będzie utrzymywał obecne tempo przez resztę roku, przewiduje się, że sprzedaż wyniesie ponad 1 milion egzemplarzy w 2023 roku. Jedynym innym pojazdem na świecie, który osiągnął sprzedaż na poziomie miliona egzemplarzy w ubiegłym roku, była Toyota Corolla z wynikiem 1,12 miliona.  To osiągnięcie staje się jeszcze bardziej imponujące, biorąc pod uwagę cenę i dostępność Modelu Y. Podczas gdy Model Y jest szeroko dostępny na głównych światowych rynkach, Corolla jest dostępna praktycznie wszędzie. Analiza JATO Dynamics uwzględnia wszystkie lokalizacje (Corolla, Levin, Allion, Lingshang) oraz różne style nadwozia (sedan, hatchback, kombi) modelu Corolli na całym świecie w celu ustalenia całkowitej liczby sprzedanych egzemplarzy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Model Y pokonał Toyotę Corollę. Tesla ma najlepiej sprzedające się auto na świecie

 0