Modułowy 192-rdzeniowy procesor RISC-V Veyron V2 jest o 23% mocniejszy niż 128-rdzeniowy AMD EPYC

Modułowy 192-rdzeniowy procesor RISC-V Veyron V2 jest o 23% mocniejszy niż 128-rdzeniowy AMD EPYC

Ventana wprowadziła nowy modułowy procesor Veyron V2. Zapewnia architekturę chipletów i możliwość tworzenia niestandardowych procesorów dla klientów. Może pochwalić się także bardzo wysoką wydajnością, przynajmniej jeśli chodzi o jeden benchmark.

Obecnie rynek serwerów jest miejscem intensywnej konkurencji. Obok dominującej architektury x86 reprezentowanej przez Intel i AMD, zwiększone zainteresowanie budzi również ARM, dzięki swojej doskonałej wydajności, a architektura RISC-V również chce zdobyć swoje miejsce. Tutaj pojawia się procesor Veyron V2 firmy Ventana, zastępujący poprzedni model Veyron V1, który został niedawno wprowadzony na rynek i już dostępny dla klientów. Jednym z kluczowych powodów wprowadzenia nowego modelu była zmiana iterfejsu BoW (Bunch of Wires) na UCI-Express (Universal Chiplet Interconnect Express). Intel zaproponował tę nową magistralę w marcu 2022 roku, a zyskała ona poparcie wielu znaczących firm, takich jak AMD, ARM, Google, Meta, Microsoft, Qualcomm, Samsung czy TSMC. UCI-Express okazało się bardziej efektywnym rozwiązaniem do łączenia chipletów, co skłoniło Ventanę do prac nad nowym procesorem. To rozwiązanie nie tylko uprościło hermetyzację chipa, ale również rozwiązało problemy z warstwowymi pamięciami 3D. 

Ventana wprowadza VEYRON V2 RISC-V do centrum danych.

Procesor Veyron V2 jest wyposażony w 512-bitowe jednostki wektorowe, które, choć nie są dokładnym klonem AVX512, są dostatecznie zbliżone, aby ich użycie nie stanowiło wyzwania w programowaniu. Ciekawym elementem architektury jest ogromna pamięć podręczna instrukcji L1 o pojemności 512 kB dla każdego rdzenia procesora, a także pamięć podręczna danych L1 o pojemności 128 kB, z dodatkową pamięcią podręczną L2 wynoszącą 1 MB na rdzeń. W przypadku pamięci podręcznej L3, jest ona współdzielona w każdym z 32 chipletów, z łączną pojemnością 128 MB pamięci L3 na chiplet (co przekłada się na 4 MB pamięci L3 na rdzeń).

Magistrala pomiędzy rdzeniami oferuje imponującą przepustowość na poziomie 5 TB/s, a procesor Veyron V2 może być zbudowany z 4 do 6 chipletów, co łącznie daje od 128 do 192 rdzeni. Warto zauważyć, że architektura procesora jest modułowa, co umożliwia zastosowanie układów DSA (Domain-Specific Acceleration) dostosowanych do konkretnych potrzeb klienta. To otwiera możliwość wprowadzenia własnych akceleratorów w procesorze zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Ventana twierdzi nawet, że kontroler pamięci DDR5 może być zastąpiony kontrolerem obsługującym HBM3, co dowodzi elastyczności tej architektury procesora do różnorodnych potrzeb i zastosowań.

Ventana ogłasza, że procesor Veyron V2, dzięki ulepszeniom architektury oraz wzrostowi częstotliwości z 3,0 do 3,6 GHz, osiąga o 20% wyższe IPC w porównaniu do modelu V1. Te zmiany przekładają się na ogólny wzrost wydajności o około 40%. Proces produkcji odbywa się w zaawansowanym procesie technologicznym 4 nm w TSMC.

Szczególnie interesujące są wyniki benchmarku SPECint2017, które pokazują, że 192-rdzeniowy/192-wątkowy procesor Ventana Veyron V2 z TDP na poziomie 360 W, oferuje wydajność 2,7 razy wyższą niż 56-rdzeniowy/112-wątkowy procesor Intel Xeon Sapphire Rapids 8480+, który ma TDP wynoszące 350 W. Co więcej, Veyron V2 przewyższa nawet konkurencyjną ofertę od AMD. W porównaniu do procesora AMD EPYC Bergamo 9754 o 128 rdzeniach i 256 wątkach, Veyron V2 osiąga podobną wydajność przy identycznym zużyciu energii (360 W). Warto zauważyć, że, mimo braku wsparcia dla technologii HT/SMT, Veyron V2 prezentuje się bardzo konkurencyjnie na tle platformy AMD.  Jeśli chodzi o ARM,  64-rdzeniowa/64-wątkowa wersja Neoverse V2 tylko nieznacznie przewyższa poziom Xeona.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Modułowy 192-rdzeniowy procesor RISC-V Veyron V2 jest o 23% mocniejszy niż 128-rdzeniowy AMD EPYC

 0