Była dyrektor Meta pozywa firmę. Oskarżenia o 15 lat molestowania i dyskryminacji ze względu na płeć

Była dyrektor Meta pozywa firmę. Oskarżenia o 15 lat molestowania i dyskryminacji ze względu na płeć

Kelly Stonelake, jedna z pierwszych pracownic Meta, pozwała firmę, oskarżając ją o molestowanie seksualne, dyskryminację ze względu na płeć oraz działania odwetowe po zgłaszaniu tych nieprawidłowości. Pracowała w firmie 15 lat, osiągając stanowisko dyrektora, jednak - jak twierdzi - przez cały ten czas była ofiarą systematycznego molestowania i niesprawiedliwego traktowania.

Pozew, złożony w stanie Waszyngton, wskazuje, że Meta nie podjęła żadnych działań, gdy Stonelake zgłosiła molestowanie i napaść. Twierdzi również, że po tym, jak zwróciła uwagę na rasistowskie elementy w jednym z projektów gamingowych, została ukarana przez firmę i pominięta przy awansach na rzecz mężczyzn.

Stonelake przeszła na nagły urlop medyczny, ponieważ cierpiała na PTSD i myśli samobójcze

Według Stonelake problemy zaczęły się już na początku jej pracy w 2009 roku. W pierwszych tygodniach zatrudnienia podczas firmowego spotkania jeden z kolegów złapał ją za krocze. W 2011 roku, podczas podróży służbowej, jej menedżer miał molestować ją w hotelowym pokoju i sugerować, że dostanie awans, jeśli się z nim prześpi. Po odmowie nie została awansowana, a menedżer pozostał w firmie przez kolejne lata.

W 2012 roku Stonelake przeniosła się do Seattle, myśląc, że ucieknie od toksycznego środowiska. W 2017 roku została dyrektorem, ale nadal mierzyła się z dyskryminacją.

Konflikt z przełożonym i reakcja Meta

Podczas protestów Black Lives Matter w 2020 roku jej menedżer zmienił zdjęcie profilowe na Blue Lives Matter, co Stonelake uznała za nieodpowiednie w kontekście różnorodnego zespołu. W odpowiedzi miała usłyszeć, że „czarnoskórzy chłopcy zaczynają jako niewinni, ale potem wchodzą do gangów i to oni są problemem”. Po zgłoszeniu sprawy do działu HR nie otrzymała żadnego wsparcia, a Meta nadal faworyzowała mężczyzn w awansach.

W 2022 roku Stonelake dołączyła do zespołu Meta Reality Labs, pracując nad Horizon Worlds. Zauważyła jednak, że firma nie posiada skutecznych narzędzi do ochrony nieletnich użytkowników ani moderowania treści. W jednym z testów czarnoskóre awatary były wyzywane od „małp” i „n-word” w mniej niż 34 sekundy. Gdy zgłosiła ten problem, została wykluczona z kluczowych spotkań, a w styczniu 2023 roku odmówiono jej awansu.

Stan zdrowia i zwolnienie z Meta

Wkrótce po tych wydarzeniach Stonelake przeszła na nagły urlop medyczny, ponieważ cierpiała na PTSD i myśli samobójcze. W styczniu 2024 roku została zwolniona w ramach masowych redukcji etatów w Meta. Rzeczniczka Meta odmówiła komentarza, powołując się na trwające postępowanie sądowe. Pozew został złożony w momencie, gdy Mark Zuckerberg stopniowo przesuwa firmę w stronę konserwatywnej polityki, eliminując programy na rzecz równości i zatrudniając prawicowych doradców.

Stonelake twierdzi, że początkowo wierzyła w misję Meta, ale teraz widzi, że jej działania mogły być czysto wizerunkowe. „Myślałam, że jako dyrektorka będę mogła chronić innych, ale zauważyłam, że im wyżej awansowali mężczyźni, tym mniej byli skłonni słuchać” - podsumowała.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Była dyrektor Meta pozywa firmę. Oskarżenia o 15 lat molestowania i dyskryminacji ze względu na płeć

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł