MSI Kombo Strike - nowa funkcja dla płyt głównych, która przyspiesza Ryzena 7 5800X3D

MSI Kombo Strike - nowa funkcja dla płyt głównych, która przyspiesza Ryzena 7 5800X3D

AMD od samego początku zapowiadało, że Ryzen 7 5800X3D będzie miał zablokowaną opcję podkręcania, ale MSI udowadnia wraz z kolejną aktualizacją BIOS-u, że da się poprawić wydajność tego układu. W związku z tym producent wprowadził nową funkcję w BIOS-ie swoich płyt głównych, znaną jako Kombo Strike. Aktualizacje BIOS w wersji beta są dostępne dla wybranych płyt z serii X570S, X570 i B550 MSI.

Nowe narzędzie Kombo Strike pozostaje jednak w dużej mierze tajemnicą. MSI nie udostępnia żadnych szczegółowych informacji na temat tej funkcji. Opis BIOS-u mówi jedynie, że to „poprawiona wydajność procesora Ryzen 7 5800X3D”. Wiemy jednak, że zawiera cztery opcje: Wyłączone, 1, 2 i 3, a trzeci poziom prawdopodobnie zapewnia największy wzrost wydajności. Nie jest pewne, w jaki sposób MSI udało się wycisnąć dodatkową wydajność z Ryzen 7 5800X3D, ponieważ AMD zablokowało wszystkie parametry podkręcania procesora dla tego CPU. Producent mógł jednak odkryć metodę podniesienia limitu mocy, pozwalającą na lepszą wydajność.

MSI wprowadził nową funkcję w BIOS-ie swoich płyt głównych, znaną jako Kombo Strike, która pozwala zwięszyć wydajność CPU Ryzen 7 5800X3D.

MSI Kombo Strike - nowa funkcja dla płyt głównych, która przyspiesza Ryzena 7 5800X3D

Jeśli macie ten flagowy CPU AMD i chcecie samodzielnie wypróbować tę aktualizację BIOS w wersji beta, to musicie także posiadać płytę główną X570S Unify, Ace i X570 Godlike, B550 Unify X, Unify, Gaming Edge WiFi, B550I Gaming Edge MAX WiFi lub B550M Mortar. Po zainstalowaniu można uzyskać dostęp do opcji Kombo Strike w "Overclocking/Advanced CPU Configuration" w BIOS-ie. Radzimy jednak zachować ostrożność, ponieważ mówimy tu o wersji beta, więc trzeba nastawić się na dodatkowe błędy lub niestabilność. z pierwszych testów wynika, że Kombo Strike jest w stanie przynieść 5% poprawę wydajności jednordzeniowej w Cinebench R23. 

MSI Kombo Strike - nowa funkcja dla płyt głównych, która przyspiesza Ryzena 7 5800X3D

To już druga aktualizacja BIOS-u w niecały tydzień, która poprawia wydajność Ryzen 7 5800X3D z płytami głównymi MSI. Poprzednia odblokowała CPU offset, Precision Boost Overdrive i Curve Optimizer w X570 Unify. Nowy BIOS w wersji beta jest również wyposażony w opcję „CPU Offset Voltage” umożliwiającą odważnym obniżenie napięcia w układzie Ryzen 7 5800X3D. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ zbyt niskie napięcie jest bardzo niekorzystne i ostatecznie wpływać może na funkcjonalność procesora i stabilność systemu.

MSI Kombo Strike - nowa funkcja dla płyt głównych, która przyspiesza Ryzena 7 5800X3D

Źródło: WccfTech

MSI nie jest jedynym producentem, który oferuje dodatkowe opcje dla Ryzena 7 5800X3D, ponieważ Asus również ma kilka wbudowanych niestandardowych funkcji podkręcania, które działają na wszystkich procesorach Ryzen 5000, w tym Ryzen 7 5800X3D. Widzieliśmy już, jak overclockerzy wykręcają Ryzena 7 5800X3D poza 5 GHz, więc najnowszy BIOS MSI będzie mile widzianym dodatkiem dla posiadaczy Ryzen 7 5800X3D, którzy chcą wycisnąć z procesora wszystkie soki.

Przypominamy, że seria Ryzen 7000 powinna zadebiutować pod koniec lata, najprawdopodobniej we wrześniu. Warianty 3D V-Cache mają z kolei pojawić się wkrótce potem, ale w tym przypadku nie znamy jeszcze szczegółów. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI Kombo Strike - nowa funkcja dla płyt głównych, która przyspiesza Ryzena 7 5800X3D

 0