MSI ma wkrótce porzucić płyty główne Intel Z790/B760 z obsługą pamięci DDR4

MSI ma wkrótce porzucić płyty główne Intel Z790/B760 z obsługą pamięci DDR4

W 2021 roku, kiedy Intel wypuścił procesory stacjonarne Alder Lake-S 12. generacji, firma zapewniła użytkownikom wybór między pamięciami DDR4 i DDR5, ponieważ nowy standard RAM był wówczas bardzo drogi. Dlatego też zainteresowani mogli zdecydować, czy kupują płytę główną z obsługą DDR4 czy DDR5. 

Wówczas wielokrotnie omawialiśmy zalety i wady każdego z wyborów. Jedną z zalet DDR4, na którą zwracaliśmy uwagę, była możliwość użycia swoich dotychczasowych modułów w przypadku osób, które dokonywały upgrade’u platformy, a nie budowały sprzęt od zera. Z drugiej strony moduły DDR5 są bardziej przyszłościowe i zapewniają wyższą wydajność. Co więcej, ich ceny bardzo mocno spadły od czasu premiery. Wygląda jednak na to, że już wkrótce pecetowcy nie będą mieć takiego dylematu. 

MSI podobno planuje stopniowo wycofywać przynajmniej niektóre warianty modeli Z790 i B760 z obsługą DDR4.

MSI ma wkrótce porzucić płyty główne Intel Z790/B760 z obsługą pamięci DDR4

Z nowych doniesień wynika, że jeden z partnerów Intela, a konkretniej firma MSI, która zajmuje się m.in. produkcją płyt głównych, planuje stopniowo wycofywać przynajmniej niektóre warianty modeli Z790 i B760 z obsługą DDR4. Jak donoszą chińskie źródła, modele płyt głównych, których dotyczy „problem”, to:

  • MPG Z790 EDGE WIFI DDR4
  • PRO Z790-A WIFI DDR4
  • PRO Z790-P DDR4
  • MAG B760 MORTAR DDR4

Z punktu widzania producenta płyt głównych z chipsetami Intela, być może ma to teraz sens, aby powoli zabijać płyty DDR4, przynajmniej w segmencie high-end, ponieważ konkurencyjne rozwiązania AMD, tj. seria Ryzen 7000, oferują już tylko wsparcie dla DDR5. Moduły DDR5 stają się zaś coraz szybsze i tańsze, a obsługa niestandardowych pojemności pamięci, takich jak 192 GB, staje się rzeczywistością. Chociaż mamy nadzieję, że budżetowe modele płyt głównych nadal oferować będą obsługę DDR4, ponieważ starszy standard RAM pozostaje przystępniejszy cenowo i nadal jest obsługiwany przez gniazdo AMD AM4.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI ma wkrótce porzucić płyty główne Intel Z790/B760 z obsługą pamięci DDR4

 0