Na platformę AM5 zmierza kolejna generacja procesorów Ryzen. Premiera szybciej niż się spodziewacie

Na platformę AM5 zmierza kolejna generacja procesorów Ryzen. Premiera szybciej niż się spodziewacie

Nowe informacje wskazują na zbliżającą się aktualizację platformy AM5 o nowe procesory z serii Ryzen. Wygląda na to, że premiera Ryzenów 7000X3D nie była ostatnim słowem AMD w kwestii desktopowych CPU w tym roku. Jak wynika z informacji prasowej firmy Gigabyte dotyczącej nowych serwerów, jeszcze w tym roku mamy zobaczyć nową generację procesorów Ryzen na podstawkę AM5 (via VideoCardz).

Firma Gigabyte jest w ostatnim czasie źródłem bardzo ciekawych przecieków. Nie tak dawno pisaliśmy o przypadkowym ujawnieniu informacji na temat ilości VRAM w nadchodzących kartach GeForce RTX 4070 oraz 4060. Tym razem dowiedzieliśmy się więcej na temat możliwych planów AMD związanych z rozwojem platformy AM5. Wygląda na to, że najnowsza podstawka Czerwonych dla ich desktopowych procesorów doczeka się aktualizacji i to stosunkowo niedługo. Jak czytamy we fragmencie informacji prasowej firmy Gigabyte dotyczącej nowych serwerów bazujących na konsumenckich procesorach Ryzen, jeszcze w tym roku pojawić ma się kolejna generacja CPU na podstawkę AM5. Dokładniej mówiąc, Gigabyte zapewnił możliwość upgrade'u omawianych serwerów.

Na AM4 pojawiły się łącznie 4 główne serie procesorów Ryzen. Debiut modeli z linii Ryzen 8000 na przykład pod koniec tego roku brzmi zatem dość sensownie.

Informacja o nowej generacji procesorów Ryzen

Źródło: Gigabyte

 

"Następna generacja procesorów AMD Ryzen do komputerów stacjonarnych, które pojawią się jeszcze w tym roku, będzie również obsługiwana na tej platformie AM5, więc klienci, którzy kupią te serwery dzisiaj, mają możliwość uaktualnienia ich do następcy serii Ryzen 7000." - czytamy w komunikacie.

Platforma AM5 ma być wspierana przynajmniej do 2025 roku. Obecnie jedynymi procesorami, które możemy na niej zamontować są Ryzeny 7000 oraz niedawno zaprezentowane modele z pamięcią 3D V-Cache (wciąż czekamy jeszcze na Ryzena 7 7800X3D).

Na AM4 pojawiły się łącznie 4 główne serie procesorów Ryzen. Debiut modeli z linii Ryzen 8000 na przykład pod koniec tego roku brzmi zatem dość sensownie. Niewykluczone, że AMD zdecyduje się jedynie na odświeżenie, co jest dość często stosowaną praktyką. Niemniej jednak, komunikat ze strony Gigabyte sugeruje raczej zupełnie nową generację, którą ma zastąpić rodzinę Ryzen 7000. Na tę chwilę możemy jedynie domyślać się, co planują Czerwoni. Jeśli jednak firma współpracująca ściśle z AMD pisze, że ich serwery będą mogły zostać ulepszone o procesory nowej generacji jeszcze w tym roku, to jest bardzo spora szansa, że tak faktycznie będzie. Czekamy zatem na więcej informacji/przecieków w tej sprawie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Na platformę AM5 zmierza kolejna generacja procesorów Ryzen. Premiera szybciej niż się spodziewacie

 0