Na ten monitor nie są gotowe nawet najnowsze karty graficzne. W specyfikacji OLED i DP 2.1 z UHBR 20

Na ten monitor nie są gotowe nawet najnowsze karty graficzne. W specyfikacji OLED i DP 2.1 z UHBR 20

Gigabyte przedstawił nowe monitory dla graczy spod marki AORUS. Firma pokazała również pierwszy na świecie gamingowy model z matrycą OLED oraz obsługą standardu DisplayPort 2.1 z UHBR 20.

AORUS FO32U2P

W trakcie targów CES 2024 firma Gigabyte, a konkretniej jej marka AORUS, przedstawiła światu najnowszą ofertę swoich monitorów dla graczy. W jej skład wchodzi łącznie 5 modeli. Jeden z nich wyróżnia się jednak swoją specyfikacją. Chodzi o model AORUS FO32U2P. Przede wszystkim ten 32-calowy monitor oferuje matryce QD-OLED produkcji Samsunga, która zapewnia bardzo wysoką rozdzielczość 4K (3840 x 2160). Imponująca jest nie tylko ilość wyświetlanych pikseli, ale również odświeżanie tego panelu. Model FO32U2P zapewnia bowiem 240 Hz. Co więcej sprzęt ma także szczytową jasność wynoszącą 1000 nitów oraz czas reakcji zaledwie 0,03 ms.

Wisienką na torcie w temacie specyfikacji jest obsługa DisplayPort w wersji 2.1 z UHBR 20.

Wisienką na torcie w temacie specyfikacji jest obsługa DisplayPort w wersji 2.1 z UHBR 20. Fakt faktem, że omawiany produkt Gigabyte'a nie jest pierwszym monitorem, który oferuje DP 2.1, ale jest za pierwszym na świecie ekranem dla graczy z matrycą OLED i DP 2.1 z UHBR 20.

Pełni potencjału nie wykorzystają nawet najnowsze GPU

Pod akronimem UHBR kryje się Ultra-High Bit Rate, co jest standardem pozwalającym określić przepustowość łącza. Standard ten pojawił się jeszcze przy wersji DisplayPort 2.0. UHBR jest zestawem trybów transmisji i zapewnia pewną wartość (przepustowość) dla każdej linii DisplayPort. A ponieważ w DP są 4 linie oznacza to, że wartość na końcu nazwy standardu UHBR trzeba przemnożyć przez 4, aby otrzymać całkowitą przepustowość. W praktyce zatem UHBR 20 zapewnia przepustowość wynoszącą 80 Gb/s. Całkowita szybkość transmisji danych wynosi natomiast 77,37 Gb/s.

Warto dodać, że w przypadku DisplayPort 2.1 dostępne są jeszcze standardy UHBR 10 oraz UHBR 13.5. Oznacza to zatem, iż monitor Gigabyte'a zapewnia maksymalną możliwą przepustowość dla DP. Szkoda tylko, że gracze nie będą mogli jeszcze z tego skorzystać. NVIDIA wciąż bowiem stosuje w swoich kartach graficznych GeForce - i to nawet tych z najwyższej półki, jak RTX 4090 - wyjścia DisplayPort 1.4a. Lepiej jest w przypadku GPU od AMD należących do rodziny Radeon RX 7000. Tutaj faktycznie można liczyć już na DP 2.1, z tym że maksymalnie obsługiwany jest standard UHBR 13.5. Jedynie karty graficzne do zastosowań profesjonalnych zapewniają więc na tę chwilę wsparcie dla DP 2.1 z UHBR 20. Aby wykorzystać pełen potencjał monitora AORUS gracze będą musieli zatem poczekać na nowsze karty, które wprowadzą obsługę UHBR 20.

Premiera w pierwszej połowie tego roku?

AORUS pochwalił się również, że FO32U2P posiada certyfikat VESA ClearMR 13000. Niestety nie znamy konkretnej daty dostępności tego monitora. Co za tym idzie nie wiem również, ile będzie kosztował, choć przy takiej specyfikacji raczej trzeba przygotować się na zwalającą z nóg kwotę. Mówi się jednak, że nowe monitory Gigabyte'a mają trafić na rynek w pierwszej połowie tego roku.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Na ten monitor nie są gotowe nawet najnowsze karty graficzne. W specyfikacji OLED i DP 2.1 z UHBR 20

 0