Nadchodzą podwyżki. TSMC znów zapowiada podniesienie cen produkcji

Nadchodzą podwyżki. TSMC znów zapowiada podniesienie cen produkcji

Tajwański producent TSMC zapowiada kolejne podwyżki cen produkcji. Firma, która dostarcza chipy na zamówienie dla Apple, AMD, Intela, NVIDII i wielu innych, nieznacznie podniosła ceny w 2021 roku, następnie w 2022 roku koszty wzrosły o 10 do 20%, a teraz zapowiadane są kolejne podwyżki sięgające 9%. DigiTimes donosi, że zmiany cennika dotyczą również starszych procesów technologicznych.

Czas największego niedoboru półprzewodników już minął, jednak rosnąca inflacja inflacji, połączona z ogromnymi inwestycjami czołowych producentów chipów, co razem powoduje kolejne podwyżki. Łatwo sobie wyobrazić, że wzrosną koszty energii, wafli, chemii, maszyn produkcyjnych, a zapowiadane inwestycje sięgają dziesiątek miliardów dolarów.  Tylko w tym roku TSMC chce zainwestować od 40 do 44 miliardów dolarów, co jest ogromną kwotą, biorąc pod uwagę, że przychody firmy mogą w tym roku mają sięgać około 70 miliardów, więc firma nie byłaby w stanie pokryć takich wydatków z zysku brutto. Kwoty te mają dać wyobrażenie, ile pieniędzy TSMC inwestuje w przyszłe moce produkcyjne, a inni giganci jak Intel i Samsung postępują podobnie. Zakładanie nowych fabryk ma położyć kres niedoborom, jednak niektórzy sugerują, że plany takie wraz z malejącym zapotrzebowaniem, mogą ostatecznie doprowadzić do nadprodukcji.

TSMC kolejny rok z rzędu podnosi ceny i choć nie są one tak drastyczne jak 20% wzrost w zeszłym roku, to będą sięgać do 9%.

Według Nikkei Asia, TSMC skontaktowało się już z niektórymi klientami w sprawie podwyżek cen produkcji, które mają sięgać od 5% do 9% w zależności od rodzaju procesu technologicznego. Zmiany w cenniku mają obowiązywać od 2023 roku, jednak TSMC informuje o tym tak wcześnie, aby dać klientom czas na przygotowanie się. Wzrost kosztów produkcji w TSMC pociągnie za sobą zmiany w innych, mniejszych firmach jak UMC, SMIC czy Globalfoundes.

Producenci smartfonów i innych urządzeń oraz komputerów PC, na które spada popyt na rynku, nie będą zadowoleni, zwłaszcza w przypadku starszych procesów produkcyjnych. TSMC czuje się pewnie jako lider w branży. Co więcej, Tajwan może skorzystać na sytuacji politycznej i napięć pomiędzy USA i Chinami. Jeśli na chińskie firmy takie jak SMIC zostaną nałożone dalsze sankcje, wielu klientów może szukać innej fabryki, rezygnując z niższych cen, na rzecz stabilności dostaw.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą podwyżki. TSMC znów zapowiada podniesienie cen produkcji

 0