Nadchodzą roboty! 12 mln osób w Europie straci pracę przez automatyzację

Nadchodzą roboty! 12 mln osób w Europie straci pracę przez automatyzację

Według firmy analitycznej Forrester Research w nadchodzących latach w Europie zostanie utraconych 12 milionów miejsc pracy dzięki technologiom automatyzacji.

Wraz z pandemią, która zwiększa wykorzystanie technologii cyfrowych w biznesie, przewiduje się, że region wprowadzi automatyzację, aby sprostać wyzwaniom demograficznym, twierdzą analitycy analityk w nowym raporcie. Oczekuje się, że do 2050 roku pięć przodujących gospodarek w Europie – Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania – będzie mieć o 30 milionów mniej osób w wieku produkcyjnym. W raporcie wspomniano również, że inwestycje w automatyzację staną się kluczem do tego, jak europejskie rządy będą patrzeć na swoją konkurencyjność.

Do 2040 roku automatyzacja zastąpi w Europie 12 milionów pracowników niskiego i średniego szczebla. Pandemia przyspieszyła zastępowanie robotami masowo nieobecnych pracowników. Najważniejszą firmą z branży aplikacji do automatyzacji procesów ma stać się Microsoft.

Forrester wskazuje, że opieka zdrowotna i emerytury nadal będą musiały być wypłacane według wyższej stawki. Infrastruktura i inne usługi również wymagałyby ciągłego finansowania, przy potencjalnie niższych wpływach z podatków. Jak na ironię, automatyzacja stanie się częścią odpowiedzi Europy na utratę nie tylko podatków należnych z powodu nadchodzącego kryzysu demograficznego, ale także od utraconych miejsc pracy mniej wykwalifikowanych pracowników, których zastąpią maszyny. Najbardziej zagrożone automatyzacją są prace wymagające średnich kwalifikacji, które składają się z prostych, rutynowych zadań w handlu detalicznym, usługach gastronomicznych, rekreacji i hotelarstwie.

Forrester powiedział, że zrobotyzowana automatyzacja procesów (RPA) – wykorzystująca oprogramowanie do automatyzacji zadań biurowych przejmuje wiodącą rolę i szybko się rozwija. Rynek RPA został wyceniony na 17 miliardów dolarów w 2019 roku. Najwięksi twórcy aplikacji Oracle i SAP należą do producentów oprogramowania, którzy w ciągu ostatnich kilku lat uruchomili funkcje podobne do RPA. Forrester powiedział jednak, że w wyścigu RPA będzie tylko jeden ostateczny zwycięzca wśród producentów aplikacji – i będzie nim Microsoft.

Według Forrestera, „pracownicy o niewielkiej sile przetargowej są najbardziej narażeni na ich zastępowanie, zwłaszcza w krajach, w których wielu z nich podlega podstawowym umowom, w tym umowom zerowym w Wielkiej Brytanii, które nie wymagają gwarantowanych godzin pracy lub pracy w niepełnym wymiarze godzin, albo pracom dorywczym w Niemczech”. Badania wykazały, że pracownicy wykonujący rutynowe prace stanowią 38 procent siły roboczej w Niemczech, 34 procent we Francji i 31 procent w Wielkiej Brytanii.

Michael O'Grady, główny analityk prognoz w firmie Forrester, twierdził, że spadek produktywności spowodowany COVID-19 zmusiłby organizacje do automatyzacji procesów ręcznych i usprawnienia pracy zdalnej. „Pandemia jest jednak tylko jednym z czynników, które będą kształtować przyszłość pracy w Europie w ciągu najbliższych dwóch dekad. Organizacje europejskie mają również szczególnie silną pozycję, jeśli chodzi o automatyzację ze względu na zmniejszającą się populację Europy w wieku produkcyjnym i dużą liczbę rutynowych czynności. Prace wymagające niskich kwalifikacji, które można łatwo zautomatyzować. Automatyzacja stanie się następnie integralną częścią tego, jak europejskie rządy i pracodawcy patrzą na swoją konkurencyjność i zarządzają starszą grupą demograficzną”.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą roboty! 12 mln osób w Europie straci pracę przez automatyzację

 0